Шумен разстреля Берое със 17 тройки, Мане с трипъл-дабъл

21-03-2024 20:35 | BGbasket.com

Шумен направи важна стъпка в борбата за място в плейофите на Sesame НБЛ. На свой терен тимът надви убедително измъчвания от проблеми отбор на Берое със 122:74, след като водеше през цялото време. Победителите вкараха 17 тройки в мача, макар и с едва 34% успевамост, след като направиха внушителните 50 опита от далечно разстояние, а освен това имаха и много висок процент под коша - 79%. Трипъл-дабъл за тях направи Карим Мане.

В игра за старозагорския тим след близо два месеца отсъствие се завърна Седариан Рейнс, но контузии получиха Николай Николов и Калоян Колчев.

Победата бе десета за Шумен и първа срещу този съперник от началото на сезона, като тимът има и 16 загуби, докато Берое е с баланс 9-17.

Домакините наложиха убийствено темпо в нападение на старта, като им бяха необходими по-малко от три минути да дръпнат с двуцифрена преднина. И двата тима започнаха с добра успеваемост от дистанция, но Шумен почти не бъркаше под коша и в комбинация с повечето грешки на опонента, дръпна с 31:18 след 11 точки на Баръш Мустафа.

Още в началото на втория период Берое остана без един от най-опитните си играчи Николай Николов, който получи контузия в лявото коляно и излезе принудително с помощта на съотборниците си. Междувременно двата тима продължиха да се надвкарват. Баскетболистите на Янко Янков поведоха и с 23 точки, след като вкараха 10 тройки само до почивката, на която обаче гостите бяха намалили до 13 – 43:56. Интересното е, че близо от половината точките им до момента – 21, бяха вкарани от Николай Титков.

И без това късата ротация на старозагорския тим оредя още, след като малко след подновяването на играта Калоян Колчев също получи травма, стъпвайки на крака на съперник. Въпреки проблемите, Берое за кратко успя да се доближи до 8, но преди последната четвърт авансът на Шумен отново бе солиден – 84:63.

Силите на гостите обаче не издържаха за нещо повече. Близо шест минути преди края домакините достигнаха кота 100, като до края спечелиха още по-убедително.

Баръш Мустафа изигра най-силния си мач за сезона, след като избухна със 7 тройки и общо 23 точки. Карим Мане направи трипъл-дабъл от 22 точки, 11 борби и 11 асистенции, а още четирима завършиха с двуцифрен актив.

За съперника Николай Титков се отчете с 27 точки, 6 борби и 7 асистенции, но и 7 грешки. Седариан Рейнс записа 21 точки и 13 борби.