България не издържа срещу Швеция на Европейското за жени до 20 години

(сн. FIBA.basketball)
13-07-2022 20:22 | BGbasket.com

Българският национален отбор за жени до 20 години отстъпи пред Швеция със 71:94 в двубой от битката за разпределение на местата от 9-о до 16-о на Европейското първенство в Дивизия А, което се провежда в Шопрон, Унгария. Така след петото си поражение на шампионата националките ще играят срещу Белгия за позициите от 13-а до 16-а, след като белгийките отстъпиха пред Латвия с 66:68.

Българките изиграха добро първо полувреме, но не издържаха в последната четвърт срещу днешния съперник, който спечели борбата под коша и направи по-малко грешки.

Швеция започна по-добре и поведе с 13:3, но българките намалиха до 4 точки изоставането си при 11:15, а първата част приключи при 23:18 в полза на противника. Последва оспорвана втора четвърт, в която шведките пак дръпнаха с 8 точки, но националките се доближиха на 3 точки при 28:31, а с тройка на Борислава Денчева и нов кош на Валентина Веселинова поведоха с 33:31. Състезателките на Швеция си върнаха водачеството, но не успяха да се откъснат в резултата и почивката дойде при 42:38 в тяхна полза.

След подновяването на играта, мачът остана равностоен до средата на третата част, в която шведките започнаха да увеличават аванса си и преди последните 10 минути поведоха с 64:53. В последната част силите на баскетболистките на България не стигнаха, за да окажат по-сериозна съпротива и победата отиде на сметката на Швеция.

Виолета Григорова бе най-резултатна за българския състав с 20 точки, като добави 6 борби и 1 асистенция. По 13 точки отбелязаха Ивана Бонева, Борислава Денчева и Златка Маданкова. Последната добави 6 борби и 3 асистенции.

За победителките от Швеция най-полезна беше Матилда Ек с 23 точки, 6 борби и 4 асистенции.