Ямбол удържа Шумен за осма победа от началото на сезона

06-04-2022 19:57 | BGbasket.com

Ямбол надделя над Шумен с 93:88 като домакин в 23-ия кръг на Националната баскетболна лига и постигна осми успех от началото на сезона. Тимът на Шумен допусна 20-о поражение. Оспорваният двубой в зала "Диана" приключи с инфарктни последни минути. Ямбол водеше през по-голямата част срещата, а гостите имаха шанс да измъкнат победата в края. Те спечелиха борбата под коша (38:30), но отстъпваха в повечето показатели.

Домакините започнаха с леко превъзходство, Шумен намали до 2 пасива си след първата четвърт при 25:23. Серия от 7 безответни точки за баскетболистите на Ямбол увеличи преднината им до 32:23, но гостите бързо се върнаха в мача и след силни изяви на Маркъс Майърс и Деян Белич поведоха в средата на втората част с 39:38. Ямбол обаче отново си върна водачеството с тройка на Марин Маринов за 47:44 по-малко от три минути преди почивката, а крайното за първото полувреме 55:50 оформи Джеремая Пейдж с точна стрелба от далечна дисанция.

За три минути след подновяването на играта домакините дръпнаха с 8 точки, Шумен се доближи до 2, но след 8 поредни точки на Константин Тошков разликата отново скочи до 10 при 70:60 в средата на третата четвърт. Серия от 12:2 за гостите доведе до изравняване на резултата при 72:72, а преди последните 10 минути състезателите на старши треньора Тони Дечев водеха със 76:72. Последва ново изравняване в началото на четвъртата част, а минута и половина преди финала отборът на Шумен обърна до 84:82. След размяна на кошове, при оставащи 5 секунди Маринов реализира за 89:88 за Ямбол и бе фаулиран. Той пропусна от наказателната линия, но домакините овладяха борбата, а Тошков се разписа за 91:88 след нарушение срещу него и Ямбол стигна до успеха.

Най-полезен за домакините беше Джеремая Пейдж с 26 точки, 3 борби и 5 асистенции. Общо петима баскетболисти на Ямбол вкараха по 12 и повече точки, като Марин Маринов реализира с 16 и 5 борби. Константин Тошков и Кръстан Кръстанов отбелязаха по 14. Кръстанов добави и 13 борби. Георги Герганов се отчете 12 точки. Тимът на Ямбол беше без Тадж Ридли и По Брайънт, а Александър Матушев също не влезе в игра.

За гостите Маркъс Майърс реализира 27 точки, Александър Милов допринесе с 21 точки и 10 борби, а Деян Белич се включи със 17 точки и 11 борби.

В следващите си мачове Шумен гостува на Спартак в Плевен в събота, а в неделя Ямбол посреща Левски.