Три от три за Балкан срещу Левски през сезона

(сн. balkan-basket.com)
27-12-2021 20:51 | Мария Маринова

Балкан спечели и третото дерби с Левски през този сезон. След двете победи в Балканската лига днес съставът на Небойша Видич надви своя съперник с 80:69 в среща от Националната баскетболна лига, изиграна тази вечер в „Арена Ботевград“. „Зелените“ водеха през повечето време, но почти до последно победителят не бе ясен.

Заради контузия за Балкан отново не игра Станимир Маринов. Левски пък бе без Христо Захариев, докато Чавдар Костов бе в групата, но не се появи на паркета.

След тази среща отборът от Ботевград е с баланс 6-3, като му предстои домакинство на Ямбол. Столичният тим пък завършва годината със 7-3, тъй като има и мач повече.

Домакините разчитаха повече на стрелбата от тройката в началните минути, докато съперникът им имаше по-добра успеваемост в подкошието. Цялата първа четвърт обаче вървеше кош за кош, като нито един от двата тима не можеше да вземе сериозно предимство, а след десет минути игра Балкан бе напред с 20:16.

„Зелените“ поддържаха аванс от няколко точки през втория период, но след две бързи тройки на Венцислав Петков и Илайджа Митру-Лонг, Левски изравни за 24:24. Последваха размени на водачеството, а на почивката баскетболистите на Небойша Видич бяха напред с 36:31.

След паузата тимът от Ботевград дръпна с 8 точки след силни изяви на Калил Дюкс, но гостите бързо скъсиха дистанцията и в средата на частта стигнаха до нов обрат при 50:49. Те обаче отново не успяха да задържат за дълго преднината си. Балкан направи серия от 13:2 и поведе с най-голямата разлика до момента при 62:52, но след тройка със сирената на Венцислав Петков, преди последната четвърт тимът му намали за 55:62.

Резултатността спадна значително в оставащото време, като домакините поддържаха аванс от няколко точки. Въпреки че до последно съперникът им имаше шанс за обрат, удържаха водачеството си, като накрая дори направиха успеха си още по-изразителен.

Най-резултатен за победителите бе Дерик Маркс с 16 точки и 8 асистенции. Дивон Уошингтън записа 15 точки, с 14 е Димитър Димитров, а 12 и 7 асистенции има Калил Дюкс.

За съперника над всички отново бе Венцислав Петков с 20 точки (5 тройки). Марио Литъл вкара 18 точки, 15 вкара Илайджа Митру-Лонг.