БУБА U16 срази два унгарски отбора на старта на турнира в Дебрецен

05-11-2021 18:12 | BGbasket.com

БУБА Баскетбол U16 започна с две победи участието си в турнира от Европейската младежка баскетболна лига (ЕМБЛ), който се провежда в Унгария.

В първия си мач от надпреварата баскетболистите на Ивайло Желев надвиха местния Кечкемет МБА с 66:60. Двата отбора многократно си разменяха водачеството до средата на втората част. След това българите се откъснаха с двуцифрена преднина и въпреки че на няколко пъти в хода на срещата съперникът им бе близо до нов обрат, удържаха преднината си до последно.

БУБА отстъпваше значително в подкошието (40 борби срещу 68), но компенсираше с отборна игра (20 асистенции срещу 9), а освен това унгарците стреляха едва 27% при стрелбата от игра.

Деян Колев изигра много силен мач за победителите, като въпреки седемте си грешки, компенсира със 17 точки, 19 борби, 5 асистенции, 8 отнети топки и 4 чадъра. Така той остана само на един чадър от това да постигне 5х5 - изключително рядко срещано постижение в баскетбола. Съотборникът му Георги Йорданов отбеляза 15 точки, с 11 е Станислав Хинков.

Само няколко часа по-късно БУБА постигна още по-убедителен успех срещу другия унгарски отбор в група C – Дебрецени Академия, побеждавайки го с 90:55. Българският тим стартира много силно мача и още след първата четвърт се откъсна с 30:8, а на почивката преднината му вече бе 31 точки. След паузата играта бе доста по-равностойна, но БУБА без проблеми поддържаше солидния си аванс и спечели.

Този път отборът от София имаше предимство при борбите (57 срещу 45), като освен това вкара и 35 точки само от грешки на съперника.

Станислав Хинков бе най-резултатен за победителите с 23 точки. Деян Колев записа дабъл-дабъл от 17 точки и 13 борби, Александър Жилев завърши с 11 точки и 7 борби, а Иван Димитров се отчете с 11 точки и 7 борби.

В събота за БУБА предстои мач срещу италианския Стела Адзура.

СТАТИСТИКА НА БУБА БАСКЕТБОЛ U16 ОТ МАЧА С КЕЧКЕМЕТ МБА U16

СТАТИСТИКА НА БУБА БАСКЕТБОЛ U16 ОТ МАЧА С ДЕБРЕЦЕНИ АКАДЕМИЯ U16

ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ ОТ ЕМБЛ ЦЕНТРАЛНОЕВРОПЕЙСКА ЗОНА, МОМЧЕТА U16 / РЕДОВЕН СЕЗОН, ГРУПА C

Тагове: ЕМБЛ, БУБА Баскетбол U16