Балкан и Академик Бултекс 99 влязоха в Топ 4 на финалите за момчета U16

11-08-2020 20:30 | BGbasket.com

Балкан и Академик Бултекс 99 не допуснаха изненади и се класираха за полуфиналите на Държавното първенство за момчета U16, което се провежда в Пловдив. „Зелените" спечелиха своята група А след пет поредни победи и ще играят срещу Черно море Тича, докато домакините останаха на втората позиция само с едно поражение именно от ботевградчани и в спор за място на финала ще имат за съперник БУБА Баскетбол.

Двата отбора си осигуриха класиране в следващата фаза още след първите си мачове за деня.

Балкан не срещна никакви затруднения срещу Делфин, побеждавайки го убедително с 81:33. Баскетболистите на Виктория Маринова имаха предимство по всички показатели, като най-осезаемо бе то при борбите – 54 срещу 28. Най-резултатен за успеха бе Мартин Гаврилов с 18 точки, 14-годишният Александър Гавалюгов се отчете с 11. За съперника нито един баскетболист не записа двуцифрен актив, като най-много точки отбеляза Стоян Янев – общо 6.

Академик Бултекс 99 пък надви Септември със 72:59, като ключова за крайния изход бе първата част, спечелена от пловдивчани с 27:11. Най-резултатен за тях бе Йоанис Кикрилис с 16 точки, 13 има Калоян Колчев. За столичани над всички с 21 точки бе Александър Алсокар.

Така на практика последният мач от групата между Балкан и Академик се оказа и директен сблъсък за първото място в класирането. В него обаче гостите владееха инициативата и спечелиха без проблеми с 85:54. Ботевградчани поведоха с 23:12 след десет минути игра и 14 точки на Александър Гавалюгов. Домакините правеха много пропуски, от които „зелените“ се възползваха и на почивката вече бяха напред с 43:21. Ситуацията не се промени и след паузата. Балкан продължи да увеличава аванса си и преди заключителната четвърт той вече бе 31 точки, като на практика до края мачът се доиграваше. Илиян Пищиков изигра пореден много силен мач за победителите, като завърши срещата с 29 точки, с 23 е Александър Гавалюгов. Даниел Георгиев отбеляза 14 точки и овладя 9 борби за Академик, с 12 точки е Калоян Колчев.

Левски завърши на третото място в групата с баланс 3-2. В първия си мач днес тимът се наложи над Дунав с 83:64. Отборът от София поведе с 43:34 след първото полувреме, след като направи обрат през втория период. След паузата русенци на няколко пъти можеха да си върнат водачеството, но след силни финални минути Левски спечели убедително. Красимир Петров се отчете с 27 точки, 7 борби и 6 асистенции за победителите, по 13 точки имат Георги Аврамов (15 борби) и Джереми Колев (7 борби). За Дунав Христо Саркизов отбеляза 16 точки, а по 14 добавиха Асен Нейков (17 борби) и Стоян Ганев (8 борби).

Левски нямаше проблеми и срещу Септември, като постигна успех с 88:68 и го остави на последната позиция в групата без победа. „Сините“ водеха почти през целия мач, като предимството им дойде най-вече от борбата под коша. Красимир Петров отново бе най-резултатен за Левски с 19 точки, с 12 и 9 борби е Георги Аврамов, а по 11 точки имат Даниел Жеков и Станислав Миланов. За съперника с 18 точки и 9 борби е Марко Миланов, Александър Алсокар реализира 15 точки, Веселин Колев има 12, а с 10 и 14 борби е Никола Деведжиев.

В директния сблъсък за четвъртото място и право на участие в разпределението на 5/8 място на шампионата Делфин надви Дунав с 62:61 след невероятни обрати и завърши груповата фаза с баланс 2-3. Бургазлии водеха почти през цялото време, като разликата в тяхна полза достигна 18 точки. Русенци обаче започнаха последната част със серия от 21:2 и 54 секунди преди сирената стигнаха до пълен обрат при 56:55. Делфин имаше нови възможности да поведе в оставащото време, но вкара само един наказателен удар и мачът отиде в продължение. Дунав дръпна с 5 точки в добавеното време и по всичко изглеждаше, че ще спечели, но съперникът му отвърна със серия от 6:0 и все пак успя да измъкне успеха.

Мартин Лалов бе най-резултатен за победителите с 16 точки, 12 и 9 борби има Йоан Златанов, Боян Хилендаров наниза 11 точки, а с 10 и 18 борби е Петър Пенчев. За Дунав над всички с 23 точки и 18 борби бе Асен Нейков, а по 10 точки добавиха Теодор Трифонов и Христо Саркизов.