Академик Бултекс 99 и Балкан продължават без грешка в група А при 16-годишните

10-08-2020 20:31 | BGbasket.com

Академик Бултекс 99 и Балкан продължават без загуба участието си на финалите на Държавното първенство за момчета U16, което се провежда в Пловдив. Двата фаворита в група А спечелиха и днешните си мачове и вече са с по три победи в класирането. Груповата фаза завършва утре.

В първия си мач днес Академик Бултекс 99 надви убедително Делфин със 113:43. Домакините не срещнаха никакви затруднения срещу своя съперник, като натрупаха разлика от самото начало и не я изпуснаха до края, което пък им позволи да завъртят целия си състав. Те имаха предимство по всички показатели, а бургазлии не успяха да отбележат нито една тройка от 20-те си опита. Делфин имаше проблеми при стрелбата като цяло, а в две от частите успя да вкара едва по 5 точки.

Най-резултатен за победителите бе Ради Глухчев със 17 точки, по 13 вкараха Калоян Колчев и Марио Боянов, с 12 точки, 10 борби и 8 асистенции е Георги Инджов, Даниел Георгиев добави 11 точки, а 10 има Антонио Давидов. За съперника Иво Корестилов наниза 12 точки.

Академик Бултекс 99 не допусна грешка и във втория си мач за деня, макар да победи Левски далеч по-трудно със 76:63. Пловдивчани спечелиха първата четвърт с 24:7, но на почивката преднината им бе свалена само на 5 точки. Домакините за кратко дръпнаха с двуцифрена разлика след паузата, но седем минути преди сирената Левски стигна до пълен обрат при 54:53. Академик обаче бързо си върна водачеството и този път успя да го удържи до края.

Марио Боянов вкара 16 точки за успеха, с 15 е Йоанис Кикрилис, Кръстомир Михов има 13, а с 10 точки и 10 борби се отчете Калоян Радичев. За столичани над всички с 26 точки и 14 борби е Красимир Петров, Джереми Колев има 14 точки.

Балкан започна деня с убедителна победа срещу Левски със 102:73. „Зелените“ поведоха с 16 точки само за няколко минути игра, а след първата част бяха напред с 26:18. Столичният тим успя да свали разликата само на точка в началото на втория период, но след това ботевградчани бързо отново натрупаха двуцифрена преднина и не я изпуснаха до края.

Илиян Пищиков отново бе над всички за победителите с 33 точки. Стефан Михайлов вкара 16, с 15 и 11 борби е Иван Христов, а по 10 точки имат Владислав Пешев (10 борби) и Хрисимир Маринов (11 асистенции). За „сините“ Красимир Петров записа дабъл-дабъл от 21 точки и 12 борби, Джереми Колев отбеляза 14 точки, а 10 добави Георги Аврамов.

Балкан не срещна затруднения и срещу Дунав, побеждавайки го със 77:48 след по-стабилно присъствие в подкошието. Двубоят вървеше кош за кош почти през цялата първа четвърт, като в края й баскетболистите на Виктория Маринова водеха с 19:15. През втория период обаче те успяха да лимитират съперника си едва до 7 точки и на почивката се оттеглиха при 44:22 в своя полза. Разликата в полза на „зелените“ скочи до 32 точки преди последната четвърт, като до края те нямаха проблем да спечелят убедително.

Александър Гавалюгов вкара 15 точки за победителите, 11 има Илиян Пищиков, а с 10  и 9 борби е Владислав Пешев. Най-резултатен за Дунав бе Денислав Енчев с 14 точки.

Дунав все пак записа една победа на шампионата днес, като по-рано победи Септември с 85:68. Първото полувреме бе много равностойно, като след него русенци имаха точка аванс при 29:28. След обаче те успяха да натрупат разлика и спечелиха убедително. Дунав направи цели 33 грешки в мача срещу 18 за съперника си, но пък овладя почти двойно повече борби – 69 срещу 35.

Денислав Енчев вкара 19 точки за успеха, с 15 и 13 борби е Стоян Ганев, Христо Саркизов добави 14 точки, 11 точки и 18 борби има Асен Нейков, а Теодор Трифонов записа 10 точки. За Септември Александър Алсокар вкара 19 точки, с 14 е Николай Деведжиев, а 12 има Веселин Колев.

Последният мач за деня бе и най-драматичен. В него Делфин победи Септември със 71:68, като така записа първи успех в турнира и остави съперника си на дъното в класирането с три поражения. Столичният тим поведе за кратко в началото на срещата, но след десет минути игра бургазлии бяха напред със 7 точки. Вторият период бе доста равностоен, като на почивката Делфин водеше с 37:31. Авансът на тима на няколко пъти ставаше двуцифрен след паузата, но Септември успя да намали за 47:51 преди последната част. Малко повече от минута преди сирената столичани стигнаха до пълен обрат при 68:67. Делфин отново излезе напред с два точни наказателни удара и запази водачеството си, тъй като съперникът му пропусна няколко възможности да спечели срещата.

Иво Корестилов вкара 15 точки за успеха, с 14 е Петър Пенчев, 12 има Йоан Златанов, а Боян Хилендаров добави 10. За Септември Иван Манов отбеляза 15 точки, Веселин Колев и Николай Деведжиев записаха по 11, с по 10 са Александър Алсокар и Георги Сеферинкин.