Левски, Балкан и Академик Бултекс 99 с успешен старт на финалите за момчета U16

09-08-2020 19:48 | BGbasket.com

Левски, Балкан и Академик Бултекс 99 започнаха с победи участието си в група А на финалите на Държавното първенство за момчета U16, което започна днес в Пловдив.

В първия мач за деня в зала "Сила" Левски надви Делфин със 79:62.

Бургаският тим имаше леко предимство в началните минути, като след първата част водеше с 21:19. Грешките на отбора обаче зачестиха, столичани бързо стигнаха до пълен обрат и на почивката резултатът вече бе 35:30 в тяхна полза. След паузата преднината на Левски достигна 15 точки, а преди решителната четвърт тимът бе напред с 55:46. Последната част започна със серия от 11:0 в полза на софиянци, които до края нямаха проблем да поддържат аванса си и спечелиха.

Красимир Петров записа дабъл-дабъл за победителите от 25 точки и 11 борби, докато Добромир Максимов се отчете с 10 точки и 9 борби. За съперника най-резултатен с 13 точки бе Йоан Златанов, Петър Пенчев е с 12 точки и 9 борби, Мартин Лалов записа 11 точки, 7 борби и 7 асистенции, а Иво Корестилов добави 10 точки и 8 борби.

Балкан също тръгна с победа на шампионата, след като се наложи над Септември със 76:56 главно след по-силно представяне след паузата.

Срещата започна доста оспорвано, като двата тима си разменяха водачеството почти през цялото първо полувреме. Малко преди почивката „зелените“ взеха лека преднина и се оттеглиха при 37:31 в своя полза. Разликата достигна 11 точки преди решителната последна част, а до края ботевградчани направиха победата си още по-изразителна. Те отбелязаха 12 тройки срещу само 3 за съперника, като имаха предимство също при борбите и асистенциите.

Илиян Пищиков, който през новия сезон ще бъде част от мъжкия отбор на Балкан, бе над всички за своя тим с 19 точки, 10 борби и 6 асистенции. Хрисимир Маринов наниза 13 точки, по 12 имат Александър Гавалюгов и Стефан Михайлов. За Септември Марко Миланов вкара 12 точки, с 11 е Александър Алсокар.

Академик Бултекс 99 започна финалите с успех срещу Дунав Русе със 74:62, след като също водеше почти през цялото време.

Домакините взеха инициативата още в началото на срещата и след десет минути игра вече водеха с 21:11. През втория период русенци намалиха броя на грешките, но въпреки това Академик продължи да увеличава разликата и на почивката се оттегли при 42:29. Пловдивският тим стартира втория период със серия от 8:2 и се откъсна още повече, но Дунав отговори с 13 безответни точки и почти стопи изоставането си. Домакините все пак успяха да прекъснат негативната серия и преди последната част отново имаха двуцифрена преднина – 54:44. До края играта бе сравнително равностойна, като Академик нямаше проблем да задържи преднината си.

Йоанис Кикрилис отбеляза 21 точки за победителите, Кръстомир Михов се отчете с 15 точки и 11 борби, а 11 точки има Калоян Колчев. За Дунав Теодор Трифонов записа 18 точки и 7 борби, 10 точки вкара Денислав Енчев.