Берое Стара Загора спечели трето поредно дерби с Монтана 2003

07-03-2020 16:21 | BGbasket.com

Берое Стара Загора записа трета поредна победа срещу Монтана 2003. След триумфа в турнира за Купата на България и успеха в Адриатическата лига, днес баскетболистките на Таня Гатева надвиха своя съперник и в дербито на женската А група. Пред собствена публика те спечелиха мача с 77:66, като разликата в тяхна полза бе и 25 точки в хода на мача.

След този двубой Берое е начело в класирането с баланс 7-1, докато отборът на Монтана е втори с победа по-малко. Старозагорският тим вече води с 2-1 в директните сблъсъци и взе сериозно предимство в борбата за първото място в редовния сезон. Двата тима ще се срещнат още веднъж преди плейофите, като Монтана се нуждае от победа с над 17 точки, за да измести своя конкурент от върха, ако няма изненади в другите мачове.

В следващия кръг Берое гостува на Славия, докато за Монтана предстои визита на другия старозагорски тим Локомотив.

Гостите започнаха мача със серия от 9:2, което принуди Таня Гатева да вземе прекъсване по-малко от три минути след началото. Постепенно отборът й заигра по-добре, стигна до пълен обрат, а след 11 безответни точки дори се откъсна с 21:13. Стартиралата много силно Христина Иванова върна един кош и след първата част намали изоставането на отбора си на 6.

В средата на втория период Берое дръпна с 36:22 след девет поредни точки на Теодора Динева. В следващите минути тимът поддържаше двуцифрен аванс, а на почивката водеше с 41:30.

Домакините продължиха да диктуват темпото и след паузата, като започнаха второто полувреме със серия от 13:3. Впоследствие преднината им достигна 25 точки, а преди заключителната четвърт те водеха с 64:44.

В началото на последната част настъпи подем в играта на гостите, които доста бързо започнаха да топят разликата. За кратко тя бе свалена дори на 10 точки, но до края Берое не допусна тя да падне още и спечели мача. Три минути преди края Монтана остана без Радостина Димитрова, която получи контузия в десния глезен и напусна терена накуцвайки. Радослава Бъчварова също не завърши срещата, но заради пет лични нарушения.

Най-сериозното предимство на домакините бе при стрелбата за две точки (47% срещу 36%) и при асистенциите (23 срещу 13).

С по 15 точки за победителите завършиха Теодора Динева, Жаклин Златанова (14 борби) и Карина Константинова. С 12 точки е Виолина Кочева, а 11 има Радослава Бъчварова.

За Монтана близо до дабъл-дабъл бе Христина Иванова със своите 21 точки и 9 борби. Габриела Костова наниза 13 точки, а 12 вкара Димана Макариева.