17-01-2020 21:20 | balkan-basket.com

Ден преди дербито между Балкан и Левски Лукойл от balkan-basket.com представиха десет интересни факта за съперничествата между двата отбора в последните пет години

1.) Двата отбора са изиграли общо 32 официални мача от сезон 2015/2016 досега.

Балкан води с 19-13 победи в съперничествата между двата отбора.

(Балкан - Левски | сезон 2015/16 - 6-0, сезон 2016/17 - 3-1, сезон 2017/18 - 4-5, сезон 2018/19 - 5-6, сезон 2019/20 - 1-1)

2.) Изправят се на два поредни финала в НБЛ, като си делят по една шампионска титла.

3.) Девет състезатели са играли и за двата отбора в този период.

Това са Ивко Ивков, Марин Маринов, Станимир Маринов, Христо Захариев, Венцислав Петков, Павлин Иванов, Павел Иванов, Крис Минков и Алекс Симеонов.

4.) Най-много публика на мач от дербитата има на 27 май 2018 в "Арена Ботевград" - 3300 зрители.

Това е третият мач от финалната серия в НБЛ, когато Левски печели със 71:60 и повежда с 2-1 победи.

5.) Двата отбора изиграват най-много мачове през сезон 2018/19 - общо 11.

Тогава Балкан и Левски Лукойл попадат в една група в турнира за Купата на ФИБА Европа, срещат се на четвъртфинал за Купата на България и играят четири срещи във финала в НБЛ. В европейския турнир двата тима си разменят по една победа. "Сините" отстраняват Балкан на Купата, а Балкан печели финалната серия с 3-1 победи.

6.) Патрик Рембърт е играчът, отбелязал най-много точки в един мач в дербитата между двата тима - 32 точки.

Това става на 27 декември 2018 година, когато Балкан печели като гост с 81:80 в първия четвъртфинал за Купата на България в зала "Универсиада".

7.) Един от мачовете между двата отбора не завършва.

По време на финалната серия през сезон 2017/18  един от мачовете на между двата отбора на 23 май е прекратен. Последните три минути и една секунда от двубоя се доиграват на следващия ден пред празни трибуни. Левски Лукойл печели със 71:65 и изравнява финаланата серия с 1-1 победи.

8.) Най-голямата победа е на Балкан с 26 точки разлика.

Ботевградският тим печели два пъти с тази разлика. Първата е през сезон 2015/16 на 30 януари 2016 година с 91:65. Втората с 96:70 на 31 март година по-късно.

9.) Двата отбора завършват два мача с продължение.

Балкан печели и двете срещи като гост. Първият е през сезон 2015/16 със 109:104 (четвъртфинал). Вторият ботевградчани печелят със 105:99 във финалната серия през миналия сезон.

10.) Двама играчи са печели титлата и с двата отбора.

Това са Крис Минков и Павлин Иванов, които стават шампиони с Левски Лукойл през сезон 2017/18, а през следващия 2018/19 трумфират и с Балкан.

Тагове: НБЛ - мъже, Балкан, Левски Лукойл