Успешно начало на сезона за Рилски спортист

(сн. facebook.com/pg/NBLBulgaria)
05-10-2019 19:55 | BGbasket.com

Рилски спортист започна успешно новия сезон в Националната баскетболна лига. В първия си официален мач тимът се наложи над Спартак Плевен у дома с 92:75.  Домакините водеха почти през цялото време, но голямата разлика се получи най-вече след силна трета четвърт.

И двата отбора не бяха в пълен състав заради травми. Людмил Хаджисотиров не можеше да разчита на Игор Кесар и Милен Дудев, докато гостите отново бяха без Цветослав Острев. Преди срещата пък помощникът на Рилецо Любомир Киров бе поздравен за рождения си ден.

В следващия кръг Рилски спортист гостува на Черноморец, докато Спартак приема Академик Бултекс 99.

Домакините започнаха по-добре срещата и само за няколко минути поведоха с 16:5, което принуди Александър Дяковски доста рано да вземе първото си прекъсване. След него тимът му успя да свали разликата на 4 точки, но след първата част Рилски спортист водеше с 23:16. Много силно за баскетболистите от Самоков стартира Йонас Зохоре, вкарал 10 от точките на отбора си до момента.

В началото на втория период настъпи подем в играта на гостите, които направиха серия от 11:2 и стигнаха до пълен обрат при 27:25 в своя полза. Те обаче не успяха да задържат дълго преднината си и на почивката баскетболистите на Людмил Хаджисотиров бяха напред с 42:36.

Спартак на няколко пъти скъсяваше дистанцията само на 3-4 точки в началото на второто полувреме, но след това домакините отново взеха инициативата. Те започнаха да увеличават преднината си и преди заключителната четвърт водеха с най-голямата разлика в мача до момента при 71:53.

През последната четвърт Рилски спортист поддържаше комфортен аванс и нямаше проблем да го задържи до края.

Домакините показаха по-точен мерник при стрелбата от игра (46% срещу 36%), като вкараха и повече наказателни удара от съперника си (23/29 за 79% срещу 10/17 за 58%). Те направиха с четири грешки повече от Спартак, но компенсираха при борбите (47 срещу 41) и асистенциите (24 срещу 16).

С дабъл-дабъл за победителите завърши Йонас Зохоре – 24 точки и 12 борби. С 21 точки, 6 борби и 7 асистенции е Брандън Браун, 16 точки има Тихомир Желев, с 13 е Йордан Бозов. Силно в подкошието се включи и Зейвиър Джонсън, завършил с 6 точки и 14 борби.

За гостите над всички бе Димитър Маринчешки с 15 точки и 15 борби. Герасим Николов отбеляза 13 точки, 12 имат Тодор Тодоров и Николай Маринов.