Сърбия финишира на позитивна нота с петото място на Мондиала

(сн. FIBA.basketball)
14-09-2019 16:40 | BGbasket.com

Сърбия се наложи с 90:81 над Чехия в последния мач за двата тима на Световното първенство в Китай. Така сърбите завършват пети на турнира, а съперникът им остава шести.

Богдан Богданович увенча звездното си представяне на световното с този двубой, в който вкара 31 точки за 34 минути.

Въпреки невероятните изяви на Богданович, Сърбия записа второто си най-слабо класиране на Мондиал, откакто е самостоятелна държава. Единствено през 2006-а тимът бе по-назад - на 11-а позиция.

За Чехия това шесто място си остава най-доброто, просто защото за първи път участва на световно след разделянето на Чехословакия.

Сърбия водеше играта през първата четвърт, но без да вземе някаква преднина. Чехите гонеха всяка топка и борба и изравниха в края на частта, а в началото на втората си откъснаха в резултата. Чешкият тим стреляше страхотно от тройката, а сърбите направиха и огромен брой грешки - 10 още в средата на втората четвърт. Разликата скочи до 13 точки, преди добра поредица на Сърбия да върне интригата донякъде за 50:41 на почивката.

Нова страхотна серия на сърбите от 13-0 в средата на третия период най-после обърна отново нещата в тяхна полза, а преди финалната четвърт авансът им бе 69:62.

В четвъртата част Богдан Богданович и компания дръпнаха с 15 точки с оставащи 6 минути, което на практика реши нещата.

През второто полувреме сърбите категорично взеха борбата, спряха грешките и с няколко тройки матираха съпротивата.

Никола Милутинов записа 14 точки, Стефан Йович вкара 12.

За Чехия 16 реализира Патрик Ауда, Мартин Петерка добави 14.