Супер Люл прати Испания на финал след инфарктни две продължения (видео)

13-09-2019 13:29 | BGbasket.com

Испания победи Австралия с 95:88 точки след две продължения в първия полуфинал на световното първенство и се класира за финала в шампионата. Битката за титлата е в неделя, 15-и септември от 15 часа. Световният шампион от 2006-а година и бронзов медалист от Игрите в Рио през 2016-а вече подобри класирането си от последния Мондиал, когато завърши пети. Австралия, чийто състав ще играе за бронзовите медали, също бележи голям скок в сравнение с 12-ото си място на последното световно. Мачът за бронза е също в неделя от 11 часа.

Редовното време завърши при 71:71 точки, а в първото продължение Испания поведе с 5 след силни изяви на Марк Гасол, но Австралия не се отказа и след 80:80 последва второ продължение. Серхио Люл поведе своите към успеха с две решаващи тройки, а испанците направиха серия от 10:0, за да дръпнат с 90:82, с което пречупиха съперника си.

Люл завърши със 17 точки и 6 асистенции, а Марк Гасол, който също бе в основата на успеха, приключи като най-резултатен с 33 точки, 6 борби и 4 асистенции. Рики Рубио остана на 3 борби от трипъл-дабъл, след като вкара 19 точки, овладя 7 борби и подаде 12 асистенции. Испания отстъпи в борбата под коша (43-57), но подобри процентите си на стрелба в заключителните етапи на срещата, а и направи по-малко грешки.

Испанците бяха догонващи в по-голямата част от редовното време на двубоя. Европейският тим водеше единствено след първата част – 22:21 след тройка със сирената отново на Серхио Люл. Последваха по-добри минути на австралийците, които дръпнаха с 37:32 на почивката, а в трета част преднината им стигна 11 точки. Испания намали до 51:55 точки преди четвъртата четвърт.

Гасол стопи до 1 пасива - 69:70 точки 1.30 преди сирената, а в последната минута фаулове и за двата състава предизвикаха много дискусии сред феновете. Първо бе отсъдено нарушение на Андрю Богът срещу Марк Гасол 8.7 секунди преди края и Испания поведе със 71:70, а после Пати Милс застана на наказателната линия след фаул от Виктор Клавер при оставащи 4.7 секунди и вкара само единия за равенство 71:71. В последната атака Рики Рубио пробва да реши всичко с кош от центъра и бе много близо, но пропусна.

Пати Милс бе най-резултатен за своите с 34 точки и 3 борби. Страхотен мач изигра Ник Кей, който се отчете с 16 точки и 11 борби, а Андрю Богът завърши с 12 точки и 9 борби.