Белгия и Швеция грабнаха квоти за олимпийските квалификации

06-07-2019 17:58 | BGbasket.com

Отборите на Белгия и Швеция си осигуриха място в олимпийския квалификационен турнир за Игрите в Токио с днешните си победи на Европейското първенство за жени. Двата състава влязоха в шестицата на шампионионата, което бе условието, за да вземат визи за квалификациите за Олимпиадата през 2020-а година.

Тимът на Белгия бе категоричен срещу Унгария за крайното 72:56, а Швеция пречупи Русия с 57:52 точки.

Белгийките стартираха неуверено и губеха с 12:17 след 10 минути игра, но направиха страхотна втора част, в която вкараха 27 срещу 8 точки за съперника и на почивката дръпнаха с 39:25. Белгия игра на ниво и в третата четвърт, като вдигна аванса си до 20 точки – 57:37 преди последните 10 минути.

Жюли Алеман и Ким Месдах реализираха с по 17 точки за Белгия, а за Унгария Кристина Ракшани бе най-резултатна с 11 точки. Ивон Търнър добави 10 точки и 10 борби.

Русия и Швеция изиграха оспорван сблъсък, в който шведките успяха да измъкнат победата в заключителните моменти с по-здрави нерви и по-точна стрелба. На почивката Швеция водеше с точка – 27:26, а преди последната четвърт авансът им бе 4 – 43:39.

Рускините дадоха всичко от себе си и затрудниха максимално противниците. Русия дори поведе за кратко в последната четвърт, но Швеция удържа победата.

Калис Лойд бе най-полезна с 16 точки за Швеция, а Елин Елдебринк се отчете с 14. За Русия Мария Вадеева завърши с 15 точки и 8 борби.