Балкан обърна Левски след драма с продължение на старта на полуфиналите

(сн. balkan-basket.com)
12-05-2022 21:09 | Мария Маринова

Балкан постигна драматична победа срещу Левски в първото дерби между двата тима от полуфиналните плейофи в Националната баскетболна лига. В изключително оспорван двубой, изигран днес в „Арена Ботевград“, „зелените“ надвиха своя опонент с 80:74. Мачът премина през много обрати, като те наваксаха двуцифрен аванс в хода на срещата и измъкнаха мача след продължение.

В тази среща в игра за „зелените“ се завърна Николай Грозев, но заради участието им във финалите при юношите U19 извън състава отново бяха Александър Гавалюгов и Михаил Гавазов.

Повторен дебют за столичния тим направи Йордан Минчев, който се завърна в игра след контузия. В групата отново не бе Станислав Ваклинов, а заради травма Лъчезар Димитров също не бе по екип.

Вторият мач от серията е в събота, отново в Ботевград. Играе се във формат три от пет.

Чавдар Костов и Марио Литъл изведоха Левски напред с 8:2 на старта на мача, което принуди Небойша Видич да вземе прекъсване след само четири минути игра. Гостите печелеха убедително борбите, но правеха доста пропуски, което позволи на съперника да се доближи само на точка. Въпреки че те не вкараха нито една тройка, съперникът им бе 1/9 от тази зона и след първата четвърт отборът от София бе напред с 14:11.

Баскетболистите на Константин Папазов поддържаха крехък аванс през втория период, но след две поредни тройки на Дивон Уошингтън и Димитър Димитров, Балкан обърна за 21:19. Последваха размени на водачеството. Левски обаче така и не успяваше да се възползва от предимството си в подкошието. Отборът от Ботевград наниза пет тройки само за тази четвърт срещу едва една за опонента си и на почивката имаше минимален аванс – 36:35.

Забивка на Крисчън Джоунс даде старт на второто полувреме, но след това столичният тим направи серия от 12:0, като четири минути Балкан не успяваше да се разпише. Разликата в полза на Левски за кратко стана и двуцифрена, а преди последната част тимът водеше с 56:49.

Гостите поддържаха аванс от няколко точки и през заключителния период. Ситуацията за „зелените“ се усложни и от излизането на игра на Крис Минков за пет лични нарушения. Левски обаче също направи някои пропуски и две минути преди края домакините намалиха за 62:65. Зейн Ноул обаче също се разписа след това и даде глътка спокойствие за своя тим. Последваха два точни наказателни удара на Амад Рори, след което Марио Литъл изпусна два пъти именно от фаула. Балкан се възползва и 40 секунди преди края тройка именно на Рори възстанови равенството – 67:67. Паркър пропусна от далечно разстояние, след което домакините получиха право на последна атака. Те обаче не успяха да се организират добре, като претенциите им за нарушение със сирената не бяха уважени и мачът отиде в продължение.

Чавдар Костов даде аванс на Левски, но след това Балкан отбеляза 6 поред и поведе със 73:69. Йордан Минчев вкара много важна тройка за отбора си, но Дивон Уошингтън отново направи преднината на своя тим 3 – 75:72. Гостите обаче продължаваха да изпускат, а след точни наказателни удари 28 секунди преди края домакините дръпнаха със 78:72. Треньорският щаб на „сините“ очаквано взе прекъсване, след което Чавдар Костов вкара кош и запази шансовете на своя тим, но Балкан удържа преднината си до последно, а наказателни удари на Крисчън Джоунс оформиха и крайния резултат.

Крисчън Джоунс записа 21 точки и 11 борби за успеха, със 17 е Дивон Уошингтън, Амад Рори има трипъл-дабъл – 12 точки, 10 борби и 11 асистенции, а Крис Минков записа 11 точки.

Чавдар Костов вкара 19 за Левски, със 17 и 7 борби е Марио Литъл, 11 точки има Йордан Минчев.