Рилски спортист мина през ада, но оцеля след две продължения в Пловдив

17-10-2020 21:29 | BGbasket.com

Рилски спортист записа първа победа през новия сезон в Националната баскетболна лига. В изключително драматичен двубой тимът от Самоков се наложи над Академик Пловдив като гост с 99:89, след като пропиля 19 точки аванс в хода на мача и трябваше да мине през две продължения, за да измъкне крайния успех.

Най-сериозното предимство на гостите бе при борбите – 63 срещу 48. Заради травма извън групата им отново бе оставен Тихомир Желев.

След този двубой и двата отбора са баланс 1-1. В следващия кръг баскетболистите на Людмил Хаджисотиров приемат Ямбол, докато тимът на Йордан Янков гостува на Левски Лукойл в София.

В началните минути двубоят вървеше кош за кош, но след това гостите вкараха 10 поредни точки и дръпнаха в резултата, а след първата част водеха с 23:17. Вторият период бе доста равностоен, Рилски спортист обаче поддържаше водачеството си и на почивката се оттегли при 41:33 в своя полза.

След паузата тимът от Самоков отново поведе с двуцифрен аванс, а след нова силна серия, в средата на третата четвърт се откъсна с 58:39. Подобно и на мача срещу Левски Лукойл в първия кръг обаче, отборът допусна срив след почивката. Последваха няколко успешни атаки от страна на Академик, на два пъти разликата падаше само до 10 точки, а преди решителния период тимът изоставаше с 50:62.

Подемът в играта на домакините продължи и през последната част. Те продължиха постепенно да заличават пасива си, възползвайки се от многото пропуски на съперника и 26 секунди преди края равенството бе възстановено – 74:74. До края Рилски спортист пропусна да се разпише и да измъкне успеха, което прати мача в продължение.

Гостите поведоха на старта му, но малко след това Академик стигна до пълен обрат при 78:77. Последваха няколко размени на водачеството, а минута преди края Павлин Иванов вкара много важна тройка, за да изведе отбора си напред при 84:81. След поредица от грешки и пропуски и от двата отбора, драмата стана пълна след тройка с табло на Антъни Гуджино. Гостите отново не бяха точни в последната си атака и се стигна до нови добавени пет минути.

В него Рилски спортист взе предимство при 91:86 след пет поредни точки на Павлин Иванов. Николай Николов отвърна с тройка за домакините, но след това тимът от Самоков отново увеличи аванса си и този път не допусна нов обрат.

Брандън Браун бе най-резултатен за победителите с 23 точки (6 борби), 22 вкара Павлин Иванов. С 12 е Мирослав Васов, а по 11 имат Алекс Симеонов и Златин Георгиев (8 борби).

За Академик по 17 точки отбелязаха Йере Вучица, Васил Бачев (6 асистенции) и Николай Николов (8 борби). Обрад Томич се отчете с 11 точки и 7 борби, а 10 точки и 9 борби има Антъни Гуджино.