Балкан е на победа от защитата на титлата

(сн. balkan-basket.com)
29-05-2023 20:50 | BGbasket.com

Балкан е само на победа от защитата на титлата си в Националната баскетболна лига. „Зелените“ поведоха с 2-0 във финалната серия с Черноморец, печелейки и втория мач в „Арена Ботевград“ с 87:64.

Баскетболистите на Петър Златанович натрупаха солидна преднина още в началните минути и не я изпуснаха до края.

Третият мач от серията е в четвъртък в Бургас.

Двубоят започна много оспорвано, като дълго време играта вървеше кош за кош. В последните почти четири минути обаче гостите така и не успяха да се разпишат. Балкан направи серия от 10:0 и след първата четвърт се откъсна с 25:14 след 14 точки на Мануел Суарес.

Черноморец остана без Макол Мойен за това полувреме, който много бързо увисна с три лични нарушения. Макар и двата тима да правеха доста пропуски, домакините поддържаха двуцифрената си преднина и на почивката бяха напред с 41:24.

Тройка на Павлин Иванов направи разликата 20 след паузата, но водени от Брайс Ензи, гостите постепенно започнаха да топят изоставането си и седем минути след началото на полувремето се доближиха на 40:49. Последваха обаче две поредни точни стрелби на Денг Адел и разликата отново скочи, а преди решителната четвърт Балкан водеше с 57:42.

Домакините стартираха заключителния период със серия от 14:2, откъсвайки се със 71:44, с което на практика и окончателно сложиха точка на спора. До края и двамата треньори пуснаха в игра и баскетболистите, които получават по-малко минути, а „зелените“ нямаха проблем да задържат водачеството си до последно. В игра не се появи единствено Константин Тошков.

Балкан успя да опази водещите реализатори на Черноморец в този мач, като стреляше с много по-добър процент от далечно разстояние, а освен това през голяма част от мача имаше предимство и в подкошието.

Мануел Суарес бе над всички за победителите и в тази среща с 25 точки и 8 борби. С 16 точки е Христо Захариев.

Най-резултатен за съперника бе Мунис Туту с 13 точки, 12 добави Брайс Ензи с 12 борби.