Берое пропиля над 20, но срази Балкан в Ботевград

(сн. balkan-basket.com)
01-04-2023 19:44 | BGbasket.com

Берое постигна драматична победа в Националната баскетболна лига. В среща, изиграна тази вечер в „Арена Ботевград“ тимът надви шампиона Балкан с 83:82. Гостите натрупаха преднина от 24 точки в хода на мача, която обаче съперникът им напълно заличи в края, като стигна и до пълен обрат, а до последната секунда победителят не бе ясен.

В тази среща „зелените“ отново бяха без контузения Илиян Пищиков, a този път и без Константин Тошков. В игра обаче се завърна Николай Грозев. Победата пък бе първа за Берое срещу този съперник от октомври, 2021 г.

След този двубой Балкан е с баланс 17-7, а в следващия кръг приема Черноморец, докато Берое е с 12-14 и му предстои домакинство на Рилски спортист.

Двата тима многократно си разменяха водачеството почти през цялата първа четвърт. Домакините демонстрираха по-точен мерник от далечно разстояние в началните минути, докато съперникът им поддържаше много висока успеваемост в подкошието. В края на частта обаче Келси Барлоу вкара две поредни тройки и след обща серия от 10:2 за гостите, на след десет минути игра те водеха с 32:24, като за кратко разликата бе и двуцифрена.

Подемът в играта на Берое продължи и след нови 10 безответни точки направиха преднината си още по-внушителна, а малко след това и се откъснаха с 52:28. Защитата на ботевградския тим така и не успяваше да се справи с Дариъс Хол и Александър Тодорович, отбелязали 34 до момента. За повече от четири минути до края на полувремето обаче гостите отбелязаха само един кош от игра, Балкан направи силна серия и на почивката намали за 45:56.

Резултатността рязко спадна след паузата, като играта вървеше сравнително равностойно. Воден от включилия се силно Николаос Дипларос обаче, Балкан вкара 11 безответни точки в последните две минути и преди решителната четвърт намали за 63:67.

Домакините свалиха само на 1 в началото на последната част след кош на Димитър Димитров, а на няколко пъти след това пропускаха възможности да направят и пълен обрат. Берое поддържаше крехък аванс, но по-малко от три минути преди края тройка на Павлин Иванов възстанови равенството – 75:75. Бойко Миленков взе прекъсване, но нова далечна стрелба този път на Николаос Дипларос, доведе до пълен обрат. Последва размяна на кошове, а 16 секунди преди края тройка на Мартин Стефанов отново върна преднината на отбора му - 83:82. Петър Златанович очаквано използва таймаута си, след който първо Дипларос, а после и Захариев пробваха от тройката, но безуспешно.

Александър Тодорович отбеляза 24 точки за победителите, с 21 е Дариъс Хол, 13 с 8 асистенции има Келси Барлоу, а 10 точки добави Дарин Иванов.

Николаос Дипларос бе най-резултатен за съперника с 21 точки, по 17 имат Павлин Иванов и Мануел Суарес, а с 12 и 9 борби е Димитър Димитров.