Невероятен обрат в последната секунда реши ЦСКА -2 – Левски София 2022, победа и за Правец

(сн. ББЛ)
01-02-2023 23:45 | BGbasket.com

ЦСКА -2 и Правец спечелиха мачовете от регион Запад на ББЛ А група, които се проведоха тази вечер в столичната зала „Триадица“.

В изключително оспорван и драматичен първи двубой ЦСКА -2 обърна Левски София 2022 със 105:103, след като навакса пасив от 21 точки и измъкна успеха в последната секунда.

Срещата започна изключително оспорвано още от самото начало, а след поредица от размени на водачеството, след десет минути игра баскетболистите на Иван Тилев имаха крехка преднина при 27:25. Те взеха инициативата през втория период и след още по-висока резултатност в него, на почивката се откъснаха с 63:44, като преди това авансът им достигна и 21 точки. След паузата обаче настъпи подем в играта на „армейците“, които преди заключителната четвърт върнаха интригата в мача, намалявайки за 76:83.

ЦСКА -2 на няколко пъти се доближаваше само на точка през последната част, но съперникът успяваше да удържи водачеството си. 52 секунди преди сирената Левски София 2022 водеше със 103:98. Последваха пропуски и от двете страни, но точни наказателни удари на Мартин Русев свалиха разликата на 3. Именно той обаче след това изпусна на два пъти от фаула, но 1.3 секунди преди края бе фаулиран от тройката, като този път не трепна и изравни резултата – 103:103. По всичко изглеждаше, че мачът отива към продължение, но Димитър Генов се разписа в последната секунда и донесе пълния обрат, а с това и победата на своя тим.

Мартин Русев бе най-резултатен за победителите с 29 точки. Димитър Генов направи дабъл-дабъл от 19 точки и 11 борби, с 16 точки е Георги Цеков.

За Левски София 2022 по 23 точки реализираха Мартин Димитров (11 борби) и Боби Петров. Асен Попов се отчете с 21 точки. 12 има Ахилеас Зикас, като любопитното е, че той е треньор именно в школата на ЦСКА.

Късният двубой също предложи много интрига, като в него Правец се наложи над Волтрон с 87:86, лишавайки столичния тим от първата му победа за сезона.

Двата отбора си размениха по една част през първото полувреме. След равностойни начални минути, баскетболистите на Константин Касъров завършиха силно първата част и след края й водеха с 30:21. Играчите на Иван Коцев обаче постепенно започнаха да топят изоставането си и на почивката се доближиха на 41:44.

След паузата натискът на Правец се засили и преди заключителната четвърт обърна за 70:68. Драмата продължи и в оставащото време с нови смени на водачеството, без никой да успее да вземе сериозно предимство. Минута и половина преди края Павлин Ганчев отново изведе гостите напред с 87:86, като след това никой не успя да се разпише и победата отиде за Правец.

Ценко Наков завърши с 28 точки, 8 борби и 8 асистенции за победителите. Данаил Христов има 27 точки и 10 борби. Павлин Ганчев добави 18 точки с 8 борби.

За Волтрон Стоян Кайнаров реализира 25 точки със 7 асистенции, Борис Войков има 20 точки, а 14 вкара Алекс Атанасов.