Испания покори европейския връх за четвърти път в историята

(сн. FIBA.basketball)
18-09-2022 23:20 | BGbasket.com

Испания отново е европейски шампион по баскетбол при мъжете. Седем години след последния си трофей от шампионат на Стария континент, тимът отново спечели златните отличия, след като на финала в Берлин тази вечер надви Франция с 88:76.

Баскетболистите на Серджо Скариоло изиграха много силни първи 15 минути, в които натрупаха солиден аванс и не го изпуснаха до последно. Двата тима играха един срещу друг за титлата и на Евробаскет 2011, когато успехът отново бе за испанците. Спечелената титла пък е четвърта за тях в историята от подобен форум след 2009, 2011 и 2015 г., като при всичките триумфи в състава бе Руди Фернандес.

В залата в Берлин бе и президентът на Българската федерация по баскетбол Георги Глушков.

Испанците започнаха много по-уверено мача и дръпнаха с 14:5, което принуди Венсан Коле да вземе прекъсване едва пет минути след началото. Малко след това обаче стартиралият силно Уили Ернангомес направи разликата двуцифрена, а след първата част тимът му водеше с 23:14.

Ла Роха владееше инициативата и след шест тройки на Хуан Ернангомес, включително и четири поредни на старта на частта, отборът дръпна с 47:26. Въпреки неубедителното начало обаче, Франция успя да се върне в мача и след 11 безответни точки в края на полувремето, намали за 37:47.

Подемът в играта на „петлите“ продължи и след паузата, като едва три минути след подновяването на играта разликата падна само на 3 – 46:49. Световните шампиони обаче не позволиха пълен обрат и преди решителната четвърт увеличиха за 66:57.

В оставащото време испанците поддържаха преднина от около десетина точки, като този път не позволиха на съперника си да опита да се върне в мача.

Хуан Ернангомес бе над всички за победителите с 27 точки (7 тройки). По 14 точки реализираха Лоренцо Браун (11 асистенции) и Уили Ернангомес (8 борби). Хайме Фернандес записа 13 точки.

За Франция Еван Фурние реализира 23 точки (4 тройки). Тома Йортел има 16 и 7 асистенции, а 13 вкара Гершон Ябуселе.