Страхотен обрат и пето място за момичетата U16

(сн. FIBA.basketball)
27-08-2022 17:05 | BGbasket.com

Националният ни отбор по баскетбол за момичета U16 завърши на пето място участието си в Европейското първенство в Дивизия B. В последния си мач в Подгорица баскетболистките на Таня Гатева надвиха Словакия с 66:63, след като наваксаха пасив от 17 точки в хода на срещата.

Победата бе четвърта за тях на шампионата, като те имат и две загуби.

До средата на първата част двубоят вървеше равностойно, след което обаче Словакия се възползва от повечето грешки и пропуски на тима ни и след десет минути игра дръпна с 18:8. Вторият период бе доста по-равностоен, но българките така и не успяха да наваксат пасива си от предишната част и на почивката изоставаха с 25:34. Интересното е, че почти всички от точките на тима ни до момента бяха вкарани от Деница Манолова – 18, като тя имаше и 10 борби.

Разликата в полза на съперника достигна 17 точки след паузата, но в края на третата четвърт нашите намалиха за 44:50. Две поредни тройки на Моника Борисова малко след подновяването на играта доближиха тима ни само на 3 точки. Натискът на България се засили и четири минути преди края тимът ни стигна до пълен обрат при 58:56 след точни стрелби на Димана Костова. Играта продължи кош за кош, като 6.4 секунди преди края България водеше с 66:63. Словакия опита да прати мача в продължение, но не успя да се разпише и победата отиде за отбора ни.

Деница Манолова завърши срещата с 26 точки и 16 борби. Моника Борисова е с 15 точки, но и 8 грешки. Елена Драгоева записа 13 точки, 10 има Димана Костова.

За съперника Катарина Садива реализира 14 точки и овладя 11 борби, а 10 точки добави Александра Пеланова.