Момичетата U16 ще играят за петото място в Подгорица

(сн. FIBA.basketball)
26-08-2022 18:06 | BGbasket.com

Националният ни отбор по баскетбол за момичета U16 ще играе за петото място на европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в Подгорица. В първия си мач за разпределение на 5/8 място на шампионата, тимът ни надви Австрия с 64:61, като срещата бе много оспорвана през цялото време.

В последния си двубой от европейското момичетата ни ще се изправят срещу победителя от мача Босна и Херцеговина - Словакия.

Съставът ни започна убедително срещата и още в началото се откъсна с 12:3. До края на първия период българките поддържаха аванс от няколко точки, който за кратко бе и двуцифрен, а в края резултатът беше 26:17 в тяхна полза.

Тимът ни започна доста колебливо втората четвърт и след поредица от несполучливи стрелби, австрийките стопиха разликата. Те стигнаха и до пълен обрат, като на почивката водеха с 38:34 след едва 8 отбелязани точки от българките.

След паузата успеваемостта и на двата тима падна. Гонитбата в резултата продължи до края на периода, като през цялото време нямаше изявен лидер и частта завърши при резултат 47:46 за отбора на България.

В началото на последната част австрийките за кратко поведоха, но баскетболистките на Таня Гатева бързо си върнаха преднината и въпреки че не успяха да се откъснат с голяма разлика, задържаха водачеството си до края. В последната минута австрийките допуснаха фатална грешка, която позволи на тима ни да остане във владение на топката до края на редовното време и да не даде шанс на противника да изравни.

Деница Манолова завърши с дабъл-дабъл от 25 точки и 14 борби за състава ни. Моника Борисова добави 12 точки и 8 асистенции, 10 точки записа Димана Костова.

За загубилите дабъл-дабъл от 17 точки и 10 борби записа Йордис Райснер, Виктория Мачка завърши с 18 точки, а Зина Хьолерл добави 13 точки.