Националите U16 с категорична победа за край на груповата фаза

(сн. FIBA.basketball)
16-08-2022 19:49 | Мария Маринова

Националният ни отбор по баскетбол за момчета U16 завърши без загуба участието си в груповата фаза на европейското първенство в Дивизия B в София. В последния си мач днес в зала „Универсиада“ тимът ни надви Люксембург с убедителното 98:69, оставяйки го без успех до момента.

Още преди тази среща българите бяха спечелили групата и си бяха гарантирали място в Топ 8. Техен съперник на четвъртфиналите в четвъртък ще бъде Унгария или Австрия, които тази вечер играят директен мач за втората позиция в група А.

В тази среща в треньорския щаб на нашите не бе помощник-треньорът Румен Шопов, който бе заместен от наставника на юношите U18 Даниел Клечков. Люксембург пък също има за треньор българин, като начело на отбора е Румен Гълъбов.

Две поредни тройки за Люксембург дадоха начало на срещата. Почти през цялата първа четвърт нашите бяха в ролята на догонващи, макар и с минимална разлика. В самия край обаче те направиха серия от 10:1 и след една част вече водеха с 21:15 след 10 точки на Теодор Трифонов.

Подемът в играта на „лъвчетата“ продължи и през втория период, като три минути след началото му авансът им стана двуцифрен – 27:17. Домакините имаха предимство в подкошието и демонстрираха по-точен мерник, благодарение на което разликата скочи до 17 точки. Те обаче допускаха повече грешки и на почивката съперникът намали за 31:42.

Баскетболистите на Юлиян Аладжов продължиха да контролират развоя на срещата и след паузата. Те започнаха да доминират все по-осезаемо и преди последната част се откъснаха със 70:49.

Високата резултатност се запази и през заключителния период, като нашите успяха да направят победата си още по-изразителна.

В игра за България не влезе единствено Александър Жилев, а шестима от съотборниците му завършиха с двуцифрен точков актив. Най-резултатен бе Станислав Хинков със 17 точки, с 16 е Теодор Трифонов. Иван Димитров реализира 14, по 13 имат Михаил Калинов и Александър Гавалюгов, а с 12 и 13 борби е Деян Колев.

За Люксембург Тобиас Обел отбеляза 16 точки. Филип Щофел се отчете с 14 и 8 борби, а Матийо Ферхарен Вюрт записа 13 точки и 11 борби.