Страхотни! Девойките U18 са на четвъртфинал след невероятна драма

(сн. БФБ)
03-08-2022 20:06 | BGbasket.com

Националният ни отбор по баскетбол за девойки U18 се класира за четвъртфиналите на европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в София. В директния спор за втората позиция в групата и място в Топ 8, отборът на Маргарита Маринкова надви Естония със 70:66 тази вечер в зала „Универсиада“.

Срещата предложи невероятна драма, като тимът ни почти пропиля двуцифрена преднина, но показа здрави нерви в края и спечели мача.

На четвъртфиналите България ще има за съперник победителя от група А – Португалия, като двубоят ще е в петък.

Естонките вкараха първите два коша в мача и имаха леко предимство в началните минути. Водени от Моника Борисова и Виктория Иванова обаче, нашите бързо заличиха изоставането си и още в средата на частта стигнаха до пълен обрат. Разликата в полза на тимът ни продължи да расте и след първата четвърт той се откъсна с 27:15.

Само за две минути игра от началото на втория период обаче Естония направи серия от 9:2 и почти заличи пасива си, което принуди Маргарита Маринкова да вземе прекъсване. Българките правеха повече грешки, но компенсираха с останалите елементи от играта и на почивката отново имаха двуцифрен аванс – 45:32.

Кош на Деница Манолова след подновяването на играта изведе отбора ни напред с 15 точки – най-голямата разлика до момента. Последва обаче нов период на подем в играта на съперника. На два пъти разликата падаше само на 5, но след кош със сирената на Виктория Иванова, преди заключителната четвърт нашите водеха с 60:52.

Гостите обаче продължиха да оказват сериозен натиск на тима ни и шест минути преди края отново скъсиха дистанцията – 62:67. Играта продължи с дълъг период от пропуски, без никой да успее да се разпише, преди Марта Елери Яма да отбележи точни наказателни удари. Малко след нея Кеандра Кориц също вкара и така, по-малко от минута и половина преди края, от преднината на България остана само точка. Последва очакван таймаут, а страхотна тройка след него на играещата много силно в мача Моника Борисова изведе нашите напред със 70:66, с което наставникът на Естония на свой ред взе прекъсване. Здрава защита на тима ни не позволи на съперника да отбележи в оставащото време, с което тимът ни подпечата и крайния успех.

Моника Борисова бе най-резултатна за успеха с 23 точки (5 тройки) и 8 асистенции). Деница Манолова има дабъл-дабъл от 12 точки и 15 борби.

За Естония по 14 точки реализираха Кеандра Кориц, Силе-Лийс Мьолдер и Кристел Ратасеп.