Сензация в Токио! Франция нанесе първа загуба на САЩ на Олимпийски игри от 17 години

Номер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетбол
(сн. FIBA.basketball)

25-07-2021 17:06 | BGbasket.com

Първата изненада в мъжкия баскетболен турнир в Токио вече е факт. Още на старта на надпреварата Франция срази действащия шампион и фаворит за златните отличия САЩ с 83:76 в среща от група А на турнира. Загубата бе първа за американците на Олимпийски игри от 2004 година насам.

Баскетболистите на Венсан Коле наваксаха двуцифрена разлика в хода на срещата и триумфираха след по-силно второ полувреме.

Американците взеха леко предимство в началото на мача и след десет минути игра водеха с 22:15. Авансът им стана двуцифрен през втория период, а на почивката те се оттеглиха при 45:37 в своя полза.

След паузата обаче настъпи подем в играта на „петлите“, които не само, че заличиха пасива си, но и преди заключителната четвърт вече водеха при 62:56.

Отговорът на САЩ обаче не закъсня. Баскетболистите на Грег Попович направиха серия от 13:1, а първият кош за съперника им от игра в последната част дойде едва пет минути след началото й.

Франция не се отказа и минута преди края стигна до нов обрат след ключова тройка на Еван Фурние за 76:74. Американците опитаха да си върнат водачеството, но въпреки че овладяха няколко борби в нападение, така и не успяха да се разпишат. Впоследствие Нандо Дьо Коло бе фаулиран и след два точни наказателни удара направи аванса на тима си 4 точки при оставащи 21.8 секунди. САЩ не успяха да се организират и в следващата си атака, а след нови стрелби от фаула бе оформен и крайният резултат.

Еван Фурние бе големият герой за победителите с 28 точки. Руди Гобер реализира 14 и овладя 9 борби, с 13 точки е Нандо Дьо Коло.

За САЩ Джру Холидей бе над всички с 18 точки и 7 борби. Дабъл-дабъл от 12 точки и 10 борби записа Бам Адебайо, Деймиън Лилард се отчете с 11 точки, 10 има Кевин Дюрант.