Янис изпълни завета на Коби и качи Милуоки на върха след 50 години

21-07-2021 09:50 | BGbasket.com

Милуоки Бъкс е новият шампион на НБА, като стъпи на върха за втори път в историята си и за първи от 50 години насам. Милуоки се наложи с 4-2 победи над Финикс, като на свой терен победи със 105:98.

Досега единствената титла за тима от Уисконсин бе през 1971-а година.

Янис Адетокумбо стана MVP на финалите с 50 точки и 14 борби в решителната шеста среща, донесла трофея на тима му.

Янис изпълни предизвикателство, отправено му през 2017-а година от Коби Брайънт, преди легендата да загине в катастрофа. Коби определи като стъпки към величието две неща за Адетокумбо - да стане MVP и да стане шампион. Сега и двете вече са факт.

Финикс иначе не се отказа до последно да се бори, като в началото на четвъртата част резултатът бе равен, а минути преди финала все още разликата бе едва 4 точки. Милуоки обаче издържа, а Янис бе твърдо решен да приключи всичко на свой терен, в единствения отбор, в който е играл до момента в НБА.

Крис Мидълтън допринесе със 17 точки, Боби Портис вкара 16, Джру Холидей - 12, 11 асистенции и 9 борби.

За Финикс Крис Пол вкара 26, Девин Букър 19 и Джей Краудър - 15 и 13 борби.

По-рано в серията Милуоки победи още три пъти - 120:100, 109:103 и 123:119. Победите на Финикс бяха 118:105 и 118:108.

Крис Пол пък регистрира тъжен антирекорд - стана първият играч в историята с 4 пъти загубени плейофни серии при аванс от 2-0.