Европейска доминация в олимпийските квалификации

(сн. FIBA.basketball)
04-07-2021 11:08 | BGbasket.com

Квалификациите за мъжкия баскетболен турнир при мъжете на предстоящите Олимпийски игри навлизат в решителната си фаза, като вече са ясни и финалистите в тях. Интересно е, че от осемте останали отбора, седем са от Европа.

Както е известно, само победителите от всяка надпревара (общо четири) ще получат квота за Токио, като те ще бъдат определени тази вечер в директни елиминации.

Домакинът на турнира в Белград Сърбия победи убедително Пуерто Рико със 102:84 след 21 точки и 8 асистенции на Василие Мицич.

На финала западните ни съседи ще се изправят срещу Италия, който надви Доминиканска република със 79:59 след серия от 17:0 през третата част. Най-резултатен за успеха бе Симоне Фонтекио със 17 точки.

В борбата за квотата в Каунас също продължава домакинът – Литва, който отстрани Полша с 88:69 след силно второ полувреме и 17 точки и 8 борби на Домантас Сабонис.

На пътя на литовците обаче застават Лука Дончич и Словения, които елиминираха Венецуела с 98:70, а гардът остана близо до трипъл-дабъл – 23 точки, 9 борби и 13 асистенции.

Германия обаче разплака феновете в Сплит, отстранявайки Хърватия с 86:76, въпреки страхотното представяне на Боян Богданович, реализирал 38 точки. Маодо Ло записа 29 точки за успеха.

Съперник на германците на финала ще бъде тимът на Бразилия, който се наложи над Мексико със 102:74, а 22 точки за победителите отбеляза Витор Бените.

Невероятна драма се разигра във Виктория, където Чехия отстрани фаворита Канада със 103:101 след продължение. Домакините можеха да загубят още в редовното време, но вкараха 10 точки за по-малко от минута и изравниха. В добавения период обаче чехите измъкнаха успеха след победен кош в самия край на Томаш Саторански.

Последният им съперник по пътя към Токио е Гърция, който елиминира Турция с 81:63.

Тагове: Токио 2020