Злато за Шоутайм на Изток след драматичен финал, Шумен измъкна бронза

(сн. ББЛ)
30-05-2021 22:06 | BGbasket.com

Шоутайм е шампионът в регион Изток на ББЛ А група за сезон 2020/2021. Тимът допусна само едно поражение в цялото първенство, а днес спечели титлата, след като на финала се наложи над Шабла със 79:76. Победителите пропиляха 15 точки в хода на срещата, а след това наваксаха и двуцифрено изоставане, за да измъкнат успеха в края. Сезонът за двата отбора обаче не е завършил все още, като през юни те ще премерят сили с най-добрите от всички региони на националните финали.

Варненският тим започна много силно финалния двубой и поведе с 21:6, а след десет минути игра бе напред с 27:18. През втория период обаче ролите се размениха. Шабла не само, че стигна до пълен обрат, а и започна да трупа разлика в своя полза, възползвайки се от многото пропуски на съперника от тройката, и на почивката се откъсна с 49:39. Шоутайм се доближи само на 3 точки след паузата, но преди заключителната четвърт преднината на гостите отново бе двуцифрена – 63:52.

Домакините обаче не се отказаха и отново започнаха да топят изоставането си, като по-малко от четири минути преди края пак поведоха при 69:67. Шабла за кратко си върна водачеството, но Николай Николов отново даде аванс на Шоутайм при 73:72. Около минута преди края на Симеон Савов бе отсъдено неспортсменско нарушение, а след това и пейката на гостите получи технически фаул. Анди Франсис вкара и трите наказателни удара и увеличи преднината на тима му на 4 точки, като въпреки опитите на Шабла да стигне до нов обрат, варненският тим удържа водачеството си до последно.

С 26 точки и 9 борби за победителите завърши Анди Франсис, който бе обявен и за MVP. Красимир Димитров се отчете с 25 точки и 9 борби, Николай Николов отбеляза 11 точки. Станислав Цонков бе над всички за Шабла с 24 точки и 10 борби, но направи и 6 грешки. Ивайло Тодоров реализира 13 точки, Симеон Савов е с 12 точки и 9 борби, а Андреан Мавров записа 11 точки и 7 борби.

В мача за третото място Шумен надви Черно море Тича -2 с 80:78, като двата тима се нуждаеха от продължение, за да определят крайния победител.

„Моряците“ започнаха по-добре мача и след десет минути игра водеха с 23:15. Разликата в тяхна полза достигна 20 точки още в средата на втория период, но на почивката съперникът им намали за 39:45. Подемът в играта на Шумен продължи и след паузата, като тимът стигна до пълен обрат и преди последната част вече бе напред с 60:55. В нея отново имаше размени на водачеството, а минута преди края резултатът бе равен – 72:72. До края последваха пропуски и от двете страни и мачът бе пратен в продължение. В него баскетболистите на Янко Янков на няколко пъти повеждаха, а съперникът им изравняваше, но в крайна сметка измъкнаха успеха.

Никола Николов завърши с 27 точки (5 тройки), 7 борби, но и 7 грешки за победителите, Теодор Димитров отбеляза 21 точки, с 12 и 13 борби е Йоан Йоргов, а Симеон Георгиев завърши с 10 точки, 9 борби и 7 грешки. Мартин Йорданов бе над всички за Черно море с 20 точки и 9 борби, Любомир Керемедчиев се отчете с 13 точки, 12 и 9 борби има Берк Мехмед.