Политехника излъга Фаб Файв, категорична победа за Ямбол -2

(сн. ББЛ)
08-05-2021 16:50 | BGbasket.com

Политехника и Ямбол -2 спечелиха мачовете от ББЛ А група, които се изиграха днес.

В среща от западния регион Политехника усложни задачата на Фаб Файв в борбата за място в плейофите, след като направи обрат срещу него със 70:65. Двубоят се проведе в столичната зала „Сейнт Джордж“.

Баскетболистите в тъмни екипи започнаха много силно мача и още през първата част натрупаха аванс от 16 точки, а след края й бяха напред с 29:17. Вторият период бе доста по-равностоен, но те поддържаха двуцифрена преднина и на почивката се оттеглиха при 42:32 в своя полза. Политехника се доближи на 7 точки непосредствено след паузата, но след това съперникът му отново увеличи разликата и преди последната четвърт водеше с 57:46.

Баскетболистите на Янко Янчев обаче не се отказаха и след ударна серия от 15:2 на старта на заключителния период, стигнаха до пълен обрат при 61:59. Последваха изключително оспорвани минути, като една преди края символичните гости имаха 2 точки аванс. Политехника обаче завърши мача със 7 безответни точки и така спечели. Любопитното е, че през целия мач Фаб Файв игра само с петима баскетболисти, а в последните 12.7 секунди на терена останаха едва четирима, след като капитанът Камен Атанасов излезе за натрупани фаулове.

Омар Ел-Аюби бе над всички за победителите с 23 точки и 15 борби, Найден Найденов се отчете с 18 точки и 9 борби, а Боби Петров добави 14 точки. За съперника Павел Теофилов реализира 24 точки, Ивайло Перепечаев има 17 точки, с 14 е Александър-Марко Милър.

В отложен мач от обединения регион Център + Юг младият тим на Ямбол -2 надви убедително Чавдар Троян на свой терен в зала „Диана“ със 105:84.

Срещата започна с доста висока резултатност, но още в началните минути домакините взеха инициативата и след десет минути игра водеха с 28:21. Те нанизаха общо 8 тройки само за първото полувреме, доминираха в подкошието, а в комбинация и с многото грешки на съперника, на почивката се откъснаха с 56:37. Ямболии стартираха второто полувреме със серия от 10:0 и направиха аванса си още по-внушителен, а преди последната четвърт вече бяха напред с 89:48. В оставащото време Чавдар игра по-добре и заличи значителна част от пасива си, но разликата бе твърде голяма за търсене на нещо повече.

Ярослав Никонов отбеляза 26 точки за победителите, малко не стигна на Георги Герганов за трипъл-дабъл – 15 точки, 9 борби и 11 асистенции, Пламен Илиев е с 14 точки, по 11 точки имат Майкъл Жеков (15 борби , от които 13 в нападение) и Златомир Дончев (8 борби). За Чавдар Габриел Йонков се отчете с 23 точки и 7 борби, Леонид Бажанов реализира 19 точки, Славян Лишев е с 16, 12 има Кристиян Славков, с 10 точки, но и 9 грешки е Камен Пенчев.