Академик остана на една четвърт от мечтата си в Балканската лига

Номер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетбол
(Сн: balkanleague.net)

29-04-2021 22:05 | BGbasket.com

Академик Пловдив изигра страхотни минути във финала на Балканската лига, но не успя да издържи до края и Апоел Холон триумфира с трофея след 91:75 пред своите фенове.

Последната четвърт бе решаваща, след като българският тим води до началото ѝ, но силите свършиха някъде там. Цяло второ полувреме пловдивчани бяха и без капитана си Васил Бачев. Въпреки това класирането е най-доброто в историята на Академик, който продължава да пише историята си.

Академик излезе пределно мотивиран и концентриран на терена в Холон, като нито за момент не се стресна от хората в залата и амбициите на домакините.

След много равностойна първа част, ясно се видя, че пловдивчани са в Холон твърдо за победата. Те водеха играта и темпото, след което заслужено увеличиха аванса си във втората четвърт. В нея разликата скочи до 7 точки в един момент, а на почивката Академик водеше с 46:40.

Много неприятен удар получи в края на първото полувреме Васил Бачев и се наложи капитанът на Академик да бъде откаран в болница на почивката, за да бъде зашита раната му.

Пловдивчани действаха спокойно, с отлични проценти на успеваемост, което им носеше успех и през второто полувреме, въпреки че Холон скъси максимално дистанцията.

Академик продължаваше да владее борбата под коша, като вкара доста точки и от овладени топки в атака. Високите играчи на тима го водеха напред и компенсираха важното отсъствие на Бачев.

Когато Холон се опита по всякакви методи да накъса играта и да спре ритъма на българския състав, Мартин Сотиров вкара две поредни тройки, отново за седем аванс на своите. Още една тройка за пловдивчани - на Йере Вучица - направи най-голямата разлика - 10 точки. Академик продължи да стреля отлично от тройката и това ги държеше напред в резултата.

В края на третата част обаче Холон направи силна серия и изравни до 64:64.

На старта на последния период домакините поведоха в резултата, след осем поредни точки за тях. Академик не успя да реализира кош четири минути, което вече направи разлика.

Умората вече натежаваше в основните баскетболисти на Йордан Янков, а психологическото надмощие се премести при Холон.

Времето изтичаше, а Академик все по-рядко бележеше, разликата се запази 8 точки, а две минути преди сирената стана и 10 и някъде там свърши всичко.

Обрад Томич завърши с 18 точки за Академик, Йере Вучица добави 16, Джахи Карсън приключи с 10 точки, 11 асистенции.

Тайръс МакГий вкара 20 за Холон, Айзея Майлс добави 18. Майлс стана и MVP на Финалната четворка.