Шест от шест за Академик срещу Берое и исторически финал за пловдивчани

Номер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетбол
(Сн: balkanleague.net)

27-04-2021 19:08 | BGbasket.com

Академик Пловдив стигна до първи финал в Балканската лига, след успех срещу Берое с 66:62.

В слаборезултатен двубой, двата български състава не бяха в оптимална кондиция, но все пак хвърлиха сериозна битка.

Берое стартира без Брейди Роуз, макар американецът да бе в групата в Израел. Старозагорци изкараха цял мач със седем баскетболисти, като Симеон Илиев се контузи през първото полувреме, за да добави към главоболията на Любомир Минчев.

Отлично започна мачът за младия Михаил Комбаков, а Симеон Илиев даде тон за играта на Берое. В първата четвърт старозагорци бяха отборът, който водеше действията на терена в Холон. Те водеха с 20:15 след първите 10 минути, но още в началото на втория период Академик се окопити и изравни до 22:22. В средата на третата част, след като се разиграха Васил Бачев и Обрад Томич, пловдивчани направиха пълен обрат. Те спряха да правят грешки и това бързо даде резултат, а Берое върна жеста, като направи доста грешки във втората част.

Неприятностите за "зелените" не свършиха дотук, а минута преди сирената за край на полувремето Симеон Илиев напусна с болки в глезена и повече не се появи в игра. Академик направи серия от 9-0, за да вземе превес на почивката - 38:33.

С първите пет точки за второто полувреме Берое изравни отново резултата, но постепенно темпото падна драстично. Действията вървяха кош за кош, но след много слаба част и за двата тима и размяна на водачеството, Академик водеше с точка преди решаващата последна част - 47:46.

Малко се промени и в заключителния период, а след четири минути от него отново имаше равенство - 51:51. Размяната на лидерската позиция продължи, видяхме и ново равенство на 59:59, а до сирената останаха само 4 минути.

Слабата резултатност си остана такава и до края, като Пловдив взе четири аванс, преди Гавин да върне тройка. Берое обаче направи слаба защита и допусна лесен следващ кош, за да може Академик пак да поведе с 3. Двата тима направиха по една неуспешна атака до финала, но Йере Вучица от наказателната линия подпечата победата на Академик.

Това е шести успех от шест мача за Академик срещу Берое през сезона.

Обрад Томич завърши с 16 точки и 15 борби, Тони Гуджино добави 14.

Джими Гавин бе топреализатор в мача с 19, Седариан Райнс и Михаил Комбаков добавиха по 10.