Балкан премина с лекота през Берое на старта на плейофите

(сн. balkan-basket.com)
21-04-2021 19:24 | Мария Маринова

Балкан откри с убедителна победа плейофите в сезон 2020/2021 в Националната баскетболна лига. В първия мач от четвъртфиналите „зелените“ надвиха на свой терен Берое с 94:58, след като натрупаха солиден аванс от самото начало и не го изпуснаха до края.

Втората среща е в събота в Стара Загора, а при втора победа, тимът на Йовица Арсич ще се класира за полуфиналите. Ако баскетболистите на Любомир Минчев изравнят, решителният трети мач ще бъде отново в „Арена Ботевград“.

В този двубой извън групата на Балкан бе Тауан Ейджи, докато в игра не се появи и Крис Минков. Берое пък бе без Павел Маринов, Николай Стоянов, Костадин Лазаров и Кей Джей Фейгън, а минути на паркета не записа Брейди Роуз.

Водени от Божидар Аврамов и Дарко Балабан, домакините започнаха много силно мача и дръпнаха с 19:2. Старозагорският тим изпитваше сериозни трудности в нападение, а единствените два коша от игра за цялата част бяха отбелязани от младия Дамян Минков и то в самия й край. Това позволи на Балкан да натрупа разлика и след десет минути игра дръпна с 31:9 след 16 вкарани точки от Аврамов до момента, от които 4 тройки.

През втория период играта бе малко по-равностойна. „Зелените“ обаче поддържаха много висока успеваемост при стрелбата в подкошието, а в комбинация с повечето грешки на съперника, на почивката се откъснаха с най-голямата разлика до момента при 53:23.

В голяма част от третата четвърт играта вървеше кош за кош, а Берое така и не успяваше да стопи поне част от изоставането си. Балкан поддържаше разлика от около 30 точки, а преди заключителния период бе напред със 72:37.

Темпото се запази и през последните десет минути и въпреки че бяха отсъдени няколко технически нарушения, на практика вече мачът се доиграваше.

Божидар Аврамов се отчете с 22 точки и 8 борби за победителите (4 тройки), с 20 точки и 7 борби е Дарко Балабан. 12 точки има Давонтей Джордан.

За Берое Джими Гавин отбеляза 20 точки. Сред водещите реализатори бяха и младите играчи, като Дамян Минков вкара 13 точки, с 11 е Михаил Комбаков.