Берое запази шансове за Топ 4 след нов трилър с Черноморец

12-04-2021 20:40 | BGbasket.com

Берое запази шансове за четвъртото място в редовния сезон на Националната баскетболна лига. В дербито на кръга на свой терен тимът надви един от основните си конкуренти Черноморец със 76:72 след много оспорван мач, преминал през куп обрати, като домакините наваксаха и двуцифрено изоставане в хода на срещата. За разлика от предишните им двубои обаче, този път победителят бе определен в редовното време.

В този мач Любомир Минчев не можеше да разчита на Николай Стоянов и Павел Маринов, докато още в началото контузия получи и Брейди Роуз. Като титуляр обаче започна младият Дамян Минков, който бе на паркета над 20 минути.

След тази среща Берое е с баланс 11-11 в шампионата и с предимство в преките мачове с Черноморец, а още в сряда му предстои нов мач у дома срещу Ямбол. Бургаският тим пък е с 10-12, като в четвъртък приема у дома Черно море Тича.

Двубоят започна с доста пропуски и от двата тима, но все пак домакините взеха леко предимство в началните минути заради малко по-добрите си изяви в подкошието и така след първата част те водеха с 18:13.

Черноморец обаче стартира втория период със 7 безответни точки и на свой ред поведе в резултата, след което последваха нови размени на водачеството. Мерникът на Берое обаче започна да изневерява, а водени от разигралия се Марвин Смит, на почивката гостите имаха преднина при 38:31.

След паузата играта тръгна сравнително равностойно, но домакините допуснаха да им отбележат няколко лесни точки и така в средата на частта разликата за първи път стана двуцифрена – 52:41 за баскетболистите на Васил ЕвтимовЛюбомир Минчев взе прекъсване, а малко след него тимът му направи серия от 8:0 и почти заличи пасива си. Черноморец обаче не изпусна водачеството си и преди последната част бе напред с 59:54.

Малко преди средата на последната част обратът бе факт след забивка на Станислав Ваклинов за 64:63. Последваха изключително драматични минути, в които играта вървеше кош за кош. При оставащи 34.9 секунди Джими Гавин вкара много важна тройка, която даде аванс на Берое за 72:71. Васил Евтимов поиска прекъсване, но след това Дианте Болдуин направи грешка. Ваклинов открадна топката, а Гавин бе фаулиран и след два точни наказателни удара увеличи за 74:71, като домакините удържаха преднината си до последно.

Джими Гавин бе над всички за победителите с 23 точки (5 тройки). Симеон Илиев се отчете с 14 точки и 8 борби, 11 точки има Кей Джей Фейгън.

За Черноморец, който отново бе с доста къса ротация, Константин Коев записа дабъл-дабъл от 19 точки и 13 борби. Марвин Смит има 16 точки и 8 борби, с 14 точки е Евгени Хаджирусев, 12 има Уендъл Люис, а с 11 и 8 асистенции е Дианте Болдуин.