Десета победа за Балкан в НБЛ

(сн. balkan-basket.com)
02-02-2021 20:39 | Мария Маринова

Балкан записа десета победа от началото на сезона в Националната баскетболна лига. В първия си мач след завръщането си от Истанбул, баскетболистите на Йовица Арсич се наложиха над Ямбол с 85:70 в среща, изиграна тази вечер в „Арена Ботевград“. Двубоят бе много оспорван до средата на втората четвърт, след което домакините натрупаха разлика и не я изпуснаха до края.

В този мач Балкан бе в доста намален състав, като заради различни травми срещата пропуснаха Крис Минков, Станимир Маринов, Здравко Христов и Марин Маринов. Тимът остана и без физиотерапевта си Цветан Стефанов, който претърпя операция заради скъсан ахилес и временно бе заменен от Васил Василев.

След тази среща Балкан е с баланс 10-4, като в събота тимът ще е домакин Левски Лукойл в отложен мач. Загубата бе десета за Ямбол от 15 кръга, а в неделя тимът приема Спартак Плевен в последния си двубой от второто завъртане.

Гостите започнаха по-добре мача със 7 безответни точки на старта. Отговорът на „зелените“ обаче не закъсня и те бързо стигнаха до пълен обрат след серия от 18:4, а след десет минути игра водеха с 21:19.

Иван Лилов и Стоян Петков отново изведоха Ямбол напред в началото на втория период. Последваха няколко размени на водачеството, но след това Балкан направи нова силна серия, този път от 11:0, а на почивката водеше с най-голямата преднина в своя полза до момента при 49:40.

Кош на Димитър Димитров на старта на второто полувреме за първи път направи разликата двуцифрена. За кратко баскетболистите на Тони Дечев намалиха изоставането си на 5 точки, но в оставащите шест минути до края на частта успяха да се разпишат само веднъж от игра. Това позволи на домакините да натрупат аванс, като преди последната четвърт се откъснаха със 71:54.

Ямбол обаче не се отказа и стартира заключителния период със серия от 11:0, преди тя да бъде прекъсната от тройка на Божидар Аврамов пет минути преди сирената. В оставащото време тимът от Ботевград отново увеличи разликата и спечели мача. За натрупани лични нарушения срещата не завърши Стоян Петков.

Най-резултатни за победителите с по 17 точки бяха Давонтей Джордан и Дарко Балабан (8 борби). Сияни Чеймбърс завърши с 14 точки и 10 асистенции, а 13 точки и 8 борби има Тауан Ейджи.

За Ямбол много силно игра Андрей Иванов, който завърши срещата с дабъл-дабъл от 21 точки и 13 борби. По 11 точки отбелязаха Ерик Макгил и Иван Лилов, а 10 точки има Франклин Уилямс.