Балкан удържа Спартак в Ботевград

(сн. balkan-basket.com)
08-01-2021 20:46 | Мария Маринова

Балкан записа пета поредна победа в Националната баскетболна лига. Тимът на Йовица Арсич се наложи над Спартак Плевен с 85:79 в среща, изиграна тази вечер в „Арена Ботевград“. Срещата бе сравнително равностойна до началото на втората четвърт, след което „зелените“ натрупаха двуцифрена преднина и не я изпуснаха до последно. В края обаче съперникът им намали значително изоставането си и малко не му достигна за нещо повече в мача.

Победата бе общо седма за Балкан в първенството, като за отбора предстои визита на Берое в Стара Загора. Спартак пък е с баланс 2-8, а в следващия кръг почива.

Стрелбата от тройката не потръгна и на двата тима в началните минути, което се отрази и на ниската резултатност. Играта вървеше кош за кош, а след първата част домакините имаха минимално предимство при 14:13.

През втория период „зелените“ поддържаха крехък аванс, но и двата отбора бъркаха често. В края на полувремето обаче Балкан направи силна серия от 16:3 и се откъсна напред с 15 точки, а на почивката водеше с 44:34.

Съставът на Йовица Арсич вкара 8 безответни точки след паузата и дръпна с 52:34. Спартак за кратко свали на 13, но тимът от Ботевград бързо взе отново инициативата и преди последната четвърт вече имаше солидна преднина при 70:49.

Баскетболистите на Александър Дяковски обаче не се отказаха в опита си да обърнат развоя на срещата. Те нанизаха четири поредни тройки в средата на частта – повече отколкото за целия мач до момента, и се доближиха само на 8 точки при 75:67 за Балкан. Малко след това обаче Крис Минков вкара изключително важна тройка, която направи преднината на тима му отново двуцифрена. Спартак продължи да бележи от далечно разстояние и 22 секунди преди сирената разликата вече бе само 4 точки, но домакините успяха да съхранят преднината до края.

Петима играчи на Балкан завършиха с двуцифрен актив, а Крис Минков и Дарко Балабан бяха топреализатори с по 18 точки. Тауан Ейджи записа дабъл-дабъл с 12 точки и 14 борби. Балкан направи и цели 28 асистенции.

Димитър Маринчешки направи отличен мач с 22 точки и 11 борби, Ники Маринов вкара 15.