Балкан приключи рано участието си в Шампионска лига

Номер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетбол
(сн. championsleague.basketball)

22-09-2020 22:18 | Мария Маринова

Балкан не успя да се класира за груповата фаза на Шампионска лига и през този сезон. „Зелените“ приключиха участието си в надпреварата, след като още в първия си мач бяха отстранени от беларуския Цмоки Минск със 65:73. Двубоят се проведе пред празните трибуни в „Арена Ботевград“ заради мерките срещу коронавируса.

Гостите поведоха от самото начало и въпреки че Балкан на няколко пъти бе близо до обрата, Цмоки спечели срещата. В този мач „зелените“ бяха с група от 11 играчи, тъй като Божидар Аврамов е с травма, а Илиян Пищиков не е картотекиран за турнира.

Съперник на Цмоки Минск на финала ще бъде Нептунас Клайпеда, който по-рано днес отстрани Лондон Лайънс, като победителят от сблъсъка ще се класира за груповата фаза на турнира. Балкан пък продължава участието си в групите на ФИБА Къп, като сезонът там ще започне през януари.

Още в началото на срещата Цмоки Минск взе инициативата. Тимът натрупа аванс от няколко точки след по-стабилни изяви в подкошието и възползвайки се от повечето грешки на съперника, като след десет минути игра поведе със 17:9.

Въпреки лошия старт, Балкан направи серия от 6:0 на старта на втория период след точни стрелби на Ейджи и Димитров, като почти заличи пасива си. „Зелените“ най-после успяха да изравнят две минути преди почивката след тройка на Джордан, като след това имаха и няколко възможности да поведат. Те обаче не се възползваха, а след два точни наказателни удара на Лаури, след първото полувреме Цмоки бе напред с 30:28.

След паузата гостите отново започнаха да увеличават аванса си, като в средата на третата част той за първи път стана двуцифрен при 46:36. Преднината на тима достигна и 14 точки след многото пропуски на Балкан, особено от далечно разстояние, а преди последната четвърт съставът от Беларус водеше с 53:41.

Домакините не се отказаха да търсят обрата и след няколко добри атаки четири минути преди сирената отново изоставаха само с точка – 58:59. Те обаче не успяха да се възползват от подема си, за да направят пълен обрат и позволиха на Цмоки да вкара 9 поредни точки и отново да се откъсне с двуцифрен аванс, като вече време за обрат нямаше.

Най-резултатен за победителите бе Крис Клайбърн с 19 точки. Роб Лаури наниза 15 точки, а с дабъл-дабъл завършиха Максим Салаш (14 точки и 10 борби) и Владимир Веремеенко (10 точки и 11 борби).

За Балкан с 19 точки и 7 борби е Тауан Ейджи, Станимир Маринов се отчете с 11 точки и 7 асистенции, а Давонтей Джордан има 10 точки.