Спартак Плевен удари Академик в Пловдив

(сн. LAP.bg)
07-03-2020 19:49 | BGbasket.com

Спартак Плевен изненада Академик Бултекс 99 при гостуването си в Пловдив и се наложи със 75:71.

Така плевенчани излизат осми в класирането, заради минималната преднина в преките двубои срещу Черноморец.

Академик Бултекс 99 продължава да губи почва в битката за петото място в НБЛ.

Академик започна по-добре двубоя, но бързо сдаде инициативата. Спартак не само изравни, но направи и пълен обрат, като се радваше на отлична успеваемост в рехавата защита на съперника и поведе с 6 преди края на първата четвърт. В нея дебют за пловдивчани направи и второто ново попълнение през февруари - Ивайло Тонев.

Нещата пак започнаха по-силно за Академик и във втория период, като последва нов обрат.  Ролите отново се обърнаха след средата на частта, откъдето последва поредица от размени на водачеството.

Спартак пак взе преднина, след 11-2 в края на полувремето, а домакините реализираха последния кош в него за 37:41.

Третата четвърт премина убедително под знака на плевенчани, които не само намериха начин да задържат аванса си, но го качиха и до цели 9 точки.

Спартак остана повече от три минути без кош в края на частта, но въпреки това Академик не успя да навакса много и преди финалния период изоставаше с 53:60.

С тройка за старт на последната четвърт гостите за първи път направиха разликата 10 точки - най-голямата изобщо в срещата.

Двата отбора си размениха бързи точки, но разликата се запази, а след 7-0 Спартак поведе вече с 12, с шест минути до сирената.

Плевенчани направиха някои прибързани стрелби и пропуски, което даде шанс на Академик да се върне, а след като Спартак остана над три минути без кош, се доближи само на две точки.

Димитър Маринчешки успя най-после да реализира, но Михаил Танев отбеляза важна тройка за Академик, влизайки в последната минута при само 1 точка разлика.

16 секунди преди сирената Васил Бачев направи неспортсменски фаул, а Константин Коев вкара два наказателни удара, за 74:71 в полза на Спартак.

Топката остана притежание на гостите, а Цветослав Острев на практика подпечата победата с още един точен изстрел от фаула.

Спартак игра основно с шестима играчи, като четирима записаха двуцифрен актив. Дабъл-дабъл отчетоха Димитър Маринчешки и Горан Остоич - 17 точки-12 борби и 18 точки-11 борби.

20 за Академик вкара Шакир Смит, 16 добави Васил Бачев.