Исландия нанесе първа загуба на Чехия след драма в Рейкявик

(сн. FIBA.com)
25-02-2018 19:54 | BGbasket.com

Исландия поднесе една от изненадите в група F на световните квалификации, където е и България. Скандинавският тим победи у дома лидера Чехия със 76-75 и направи още по-сложна задачата на българите за класиране в следващия етап. Това бе първа загуба за чехите в тази група от четири срещи. Исландците са с баланс 2-2.

Двубоят започна оспорвано и с честа смяна на водачеството, а след десет минути игра домакините водеха с 19-14. Те продължиха да увеличават аванса си и през втория период и на почивката той вече бе 7 точки. След паузата Чехия на няколко пъти се доближи до своя съперник в опит отново да поведе, но Исландия не допусна обрат и преди последната част водеше с 5 точки.

Домакините поддържаха крехък аванс и през заключителния период, а три секунди преди сирената водеха със 76-74. Ондърджей Балвин бе фаулиран и получи правото да изпълни два наказателни удара, с което евентуално да прати мача в продължение. Той вкара първия, но изпусна втория и Исландия спечели.

Най-резултатен за успеха бе Мартин Хермансон бе най-резултатен с 26 точки за победителите. За Чехия Патрик Ауда вкара 23.