Балкан спечели дербито на върха след драма в Ботевград

10-02-2018 18:20 | Мария Маринова

Балкан спечели дербито за първото място в мъжкото първенство срещу Рилски спортист с 83-78. Двубоят в Ботевград бе много драматичен и оспорван, а победителят не бе ясен до последните секунди.

След този мач "зелените" са с 13 победи и 3 загуби, докато съперникът им е с баланс 11-5.

Освен лидерската позиция, баскетболистите на Небойша Видич си гарантираха и домакинско предимство срещу този съперник в третото завъртане от редовния сезон.

През следващата седмица и двата тима имат мачове в турнира за Купата на България. Балкан се изправя срещу Левски Лукойл, докато Рилски спортист ще играе с Академик Бултекс 99.

Серия от 8-0 в полза на домакините даде начало на мача. Те поддържаха разлика от няколко точки и в следващите минути, като след първата част водеха с 24-20. През втория период мачът бе много оспорван. Балкан поддържаше крехък аванс, който на почивката отново бе 4 точки.

Рилски спортист започна много силно второто полувреме и малко след паузата поведе за първи път в мача при 45-44. Последваха оспорвани минути с честа смяна на водачеството, а преди заключителната четвърт преднината на домакините бе 3 точки. През последната част Балкан дръпна с осем точки, но серия от 10-0 изведе гостите отново напред в резултата. Подкрепяни от феновете си обаче, домакините стигнаха до нов обрат две минути преди края. Този път те не изпуснаха аванса си и спечелиха.

Най-резултатен за победителите бе Игор Кесар с 18 точки. С 16 се отчете Джордан Калахан. По 12 добавиха Христо Захариев (плюс 10 борби), Венцислав Петков и Дейвид Хоутън. ДиВон Уошингтън вкара 11 точки.

Травис Тейлър отбеляза 18 точки за Рилски спортист, като той овладя и 10 борби. С 15 точки е Дерек Райт, 12 има Еван Раванел. По 10 вкараха Мартин Маринов и Златин Георгиев.