Сензация в Пловдив: Черно море матира Академик със сирената

02-05-2017 20:30 | Мария Маринова

Черно море Тича поднесе сензацията в четвъртфиналите в Националната баскетболна лига. „Моряците“ спечелиха гостуването си на Академик Бултекс 99 с 94-92 и след 2-1 победи срещу втория в редовния сезон се класираха на полуфиналите, където ще срещнат отбора на Берое. Те пропиляха аванс от над 20 точки, но успяха да измъкнат успеха в мача след тройка в последните секунди на Деян Карамфилов. Срещата започна с минута мълчание в памет на Артеник Арабаджиян.

Още с първите минути на мача „моряците“ дадоха заявка, че ще се борят до последно, за да си тръгнат като победители от Пловдив. Те много бързо дръпнаха в резултата, направиха серия от 15-0 и след първата част вече водеха с цели 21 точки. Втората четвърт започна по коренно противоположен начин. Домакините вкараха 11 безответни точки, а баскетболистите на Дарин Великов не успяха да се разпишат повече от четири минути. Постепенно те се съвзеха и поддържаха аванса си от около десетина точки, а на почивката резултатът бе 35-50 в тяхна полза.

След паузата играта бе равностойна. Опитите на домакините да се върнат в мача най-после дадоха резултат. Те постепенно започнаха да намаляват изоставането си и преди решителните десет минути то беше само 4 точки. Драмата продължи и през последната четвърт. Три минути преди края Академик Бултекс 99 направи пълен обрат и поведе за първи път след началото на срещата, като направи изхода й непредвидим. Преднината в тяхна полза достигна 4 точки, но 33 секунди преди края „моряците“ стигнаха до ново равенство. Шакир Смит бе фаулиран, но вкара само втория от двата наказателни удара. Тройка в последните секунди на Деян Карамфилов обаче донесе успеха за гостите.

Шакир Смит вкара 31 точки за Академик, Оскар Белфийлд добави 16, а Джордан Семпъл - 12. Черно море обаче спечели битката под коша, а цялата стартова петица реализира 11 и повече точки.

С 19 най-резултатен за успеха на Черно море бе Никола Джурич, плюс 11 борби, а 17 добави Деян Карамфилов, който направи и 8 асистенции и взе 3 откраднати топки. 14 точки вкара Венелин Христов, по 12 - Станислав Цонков и Ангел Нацкин, а Филип Дедиер отбеляза 11 точки.