ИУ Варна, Рилецо и Академик София откриха първата шестица на А група с победи

29-01-2017 19:24

ИУ Варна, Рилски спортист – 2 и Академик София започнаха с победи първата шестица на А група и доста нови играчи в съставите си . Най-интересният двубой, очаквано, бе този между лидерите в двата региона – Левски 2014 -2 и ИУ Варна, като той се реши в последните минути в полза на варненци.

Тимът на Петко Делев надигра трудно лидера на Запад Левски 2014 – 2 с 94-91 след оспорван мач.  Левски контролираше играта през първата част, но варненци направиха пълен обрат във втората. Тимът на Петко Делев избухна със серия 22-0 и задържа съперника близо 5 минути без кош. Така на почивката ИУ водеше с 9.  В средата на третата „сините” свалиха пасив до 3 точки при 80-83. На няколко пъти домакините вдигнаха, но Левски отново се върна. Минута преди края „сините” обърнаха за първи път от началото при 91-90, а ИУ веднага си върна предимството. Последва таймаут 30 секунди преди края, след който Левски изпусна шанс да отбележи и домакините удържаха победата.

Николай Георгиев бе най-полезен за успеха с 30 точки и 9 борби, а Саша Топчов се включи с дабъл-дабъл от 24 точки и 13 борби. Хакан Сербезов имаше 11 точки и 5 борби. За „сините” Васил Михайлов от Академик Бултекс 99 дебютира силно с 30 точки и 8 борби, но направи и 7 грешки. Капитанът Евгени Хаджирусев отново се включи много силно с 20 точки, а 15 имаше Ангел Пейчинов. Марин Маринов отбеляза 12.

Рилски спортист – 2 започна също с важна започна с победа. Тимът на Даниел Клечков надигра втория отбор на Запад - Чавдар Троян с 97-72след като водеше през целия мач. Троянци обаче бяха с доста променен състав - без един от лидерите си Данаил Христов, който от този кръг облече екипа на Академик София. Участие не взе и гардът Ценко Наков, както и Любомир Лилов.  Това бе втора победа на самоковци над този съперник като имат и една загуба, но те не се зачитат във втория етап.

Рилски спортист контролираше играта през първото полувреме и поддържаше аванс. За кратко в първия период Чавдар изравни, а в края на втората свали пасив до 4,но самоковци вдигнаха до 7 на почивката. Гостите свалиха на няколко пъти под 10 точки пасива си в третия период, но след много силна последна част самоковци удържаха успеха.

Николай Стоянов и Мирослав Васов бяха най-резултатни за успеха с по 18 точки, а 16 имаше Цветомир Акимов. Георги Бързаков реализира 13, а 10 точки и 8 борби имаше Николай Гелов. За Чавдар Филип Каменов бе над всички с 19 точки и 7 борби, а с дабъл-дабъл се завърна в състава Иван Тилев, който имаше 16 точки и 11 борби. Тодор Колев имаше 12 точки и 6 асистенции.

Академик София победи като гост Видабаскет с 87-75 като не даде нито един път водачеството.

Академик започна мача с 10-2, но Видабаскет бързо обърна за кратко. Академик обаче отново си върна аванс и запази водачество до почивката. Гостите отново вдигнаха до 10 точки след подновяване на играта. Домакините свалиха значително на няколко пъти водачеството си и след 30 минути губеха с 5 точки. Госте обаче изиграха много силно последната част и отказаха опитите на съперника.

Капитанът Николай Грозев бе в основата за успеха с 26 точки, а 21 точки и 8 борби имаше центърът Цветомир ЧернокожевМилен Дудев се включи с 19. Пламен Станков отбеляза 15 точки за видинчани, Теодор Николов имаше 13, а близо до дабъл-дабъл с 11 точки и 9 борби се включи Радослав Колев.

В следващия кръг на 5-и февруари мачовете са Чавдар Троян – Видабаскет, Левски 2014 – 2 – Рилски – 2 и Академик София – ИУ Варна.