Утвърдиха А групите за три възрасти

(сн. BGbasket.com)
11-10-2016 18:44

Идеята на БФБ да бъдат създадени А групи за подрастващите в мъжка част бе утвърдена. Това стана днес на заседаниято на Управителния съвет на БФБ

Идеята на БФБ е още от лятото, а новият формат на първенствата бе потвърден днес. (четете повече за него ТУК). В следващите дни от федерацията ще обявят и отборите, които ще учасват.

Ето и всички решения, свързани с баскетбола за подрастващи:

Картотекирането на състезателите по мини-баскетбол до 10 г. задължително да се извърши до 30 ноември с минимум 10 състезатели като БК, който не е картотекирал състезателите в този срок не участва в ДП;

Отборите от А гр. подрастващи мъжка част, които се класират директно за финали играят за Купа БФБ в два дни – полуфинали и финал, ако отборите имат желание да участват в такъв турнир;

ДП за минибаскетбол до 10 г. ще играят по 4 деца на терена, кошът задължително да е висок 2,60 м, да се играе с топка номер 5 и на полувремето задължително да се изпълнява комплекс от сръчности и техника;

Не се разрешава преотстъпването на състезатели от отбори, участвали в ДП  нито преди зоните, нито преди финалите за възрастовите групи до 12 г. и до 14 г. УС ще разгледа внимателно възможността за такова преотстъпване във възрастовите групи до 16 и до 19 г., но само за финали.

За възрастите, които играят в две петици (преди възрастова група до 16 г.) могат да се използват на всеки мач до 14 състезатели като се използват протоколите за до 12 г.

Отказва се участие в А група на БК Видабаскет за кадети поради факта, че през миналия сезон те умишлено допуснаха неявявания за участие на техни отбори на два турнира за подрастващи.

В наредбата за А група - жени бе отбелязано, че първите 6 отбора в крайното класиране на А група, участващи само с девойки се класират директно на финалите за девойки,  а седмият и осмият отбор ще имат право да домакинстват квалификация (зона) за девойки.