Националите отвяха Унгария в Румъния

12-08-2016 18:51

Мъжкият национален отбор на България победи с 28 точки разлика Унгария в първия си мач от приятелския международен турнир в Клуж Напока, Румъния. Баскетболистите на Любо Минчев победиха с резултат 87-59, след като контролираха мача от самото начало. В състава на тима ни бяха и двамата натурализирани чужденци – Дий Бост и Джейсън Уошбърн. Утре отборът ни ще срещне Естония от 16.45 часа.

Националите ни започнаха мача страхотно и след силна игра на Александър Везенков, Чавдар Костов и Иван Лилов тимът ни направи огромна серия от 17-2. Голямата разлика се запази до края на първата четвърт, след която отборът ни водеше с 24-10. Силната игра на българите продължи до средата на втория период, когато с тройка Костов направи разликата 21 точки при 35-14. Нашите продължиха да доминират до почивката, когато резултатът беше 47-24.

След почивката няколко пъти унгарците успяха да свалят разликата под 20 точки, но националите ни направиха нови силни серии в края й и се откъснаха с 25 точки напред, вървейки уверено към победата. Последните 10 минути започнаха със серия от 16-4, която изведе България с 37 точки напред. В последните минути разликата падна под 30 точки, но крайният резултат остана убедителен.

Националите ни спечелиха с 11 борби повече – 44-33 и извършиха само 7 грешки, предизвиквайки 18 на съперника. Те имаха 17 срещу 10 асистенции и 11/32 (34%) успеваемост от тройката срещу 3/16 (18%) на Унгария. България вкара 23-4 точки след борби в нападение и 15-6 след грешки на противника.

Най-резултатен за България с 15 точки беше Александър Везенков, който хвана и 5 борби. 13  плюс 4 борби записа Павлин Иванов, а 11 точки реализира Иван Лилов. За Унгария Давид Войвода отбеляза 13 точки.