Лукойл Академик остана на върха в България

22-05-2016 19:47

Лукоойл Академик защити титлата си в Националната баскетболна лига. Тимът на Тони Дечев надигра като гост Балкан с 86-81 и спечели финалната серия убедително с 3-0 победи. Ботевградчани доминираха през първите три части на двубоя, а Лукойл успя да изкове успеха след силна последна част на Крис Минков, както и на Павлин Иванов, който беше избран за най-полезен играч на финалите. Така това бе 13 титла за тима, който игра 15 поредни финала и общо 25-та в историята му. Балкан остана със сребърен медал за втора поредна година и бе бурно аплодиран от своята вярна публика в "Арена Ботевград", която скандираше имената на всички играчи от отбора след финалния мач.

Президентът на БФБ Георги Глушков награди шампионите, а кметът на Община Ботевград Иван Гавалюгов връчи сребърните медали и Купата за второто място на Балкан под непрестанните овации на ботевградската публика.

Балкан започна силно двубоя със серия 13-5 и след здрава защита контролираше играта дълго време. Постепенно обаче, Лукойл Академик подобри игра в наадение и успя да свали изоставането си до 4 точки при 17-21 след 10 минути игра. Ботевградчани започнаха второто полувреме със серия от тройки и поведоха за първи път с 9 точки. С  това те успяваха да подържат аванс през втората част. Гостите допуснаха няколко пропуски в  защита и Балкан увеличи за първи път преднина до 14, четири минути преди края на първото полувреме. Лукойл отговори със серия 7-0, но тройка на Мартин Маринов отново вдигна до 10 точки аванса на „залените“. До полувремето обаче, гостите отново се върнаха стопиха до 5 точки изоставане.

За кратко в началото на второто полувреме Павлин Иванов и Барович стопиха на няколко пъти до 5 точки изоставане, но Балкан отново дръпна с двуцифрен аванс след поредица от тройки. Напрежението ескалира в края на периода, а Желко Шакич от Лукойл Академик получи техническо след оспорен фаул в атака.  Лукойл Академик завърши третия период с добър подем и серия 9-0, с която доведе за първи път от началото до равенство при 66-66. Така мачът започна почти отначало в последната част. Трима състезатели от Балкан обаче, вече бяха с по четири фаула.

Тимът на Тони Дечев успя да поведе за първи път в резултата  в началото на четвъртата част след тройка на Крис Минков, но Брандън Фортънбъри веднага изравни. Играта се запази оспорвана, но след няколко грешки на домакините, Лукойл поведе с 4 точки  при 75-71 след много силно включване на Крис Минков. 3.56 преди края резултатът отново бе изравнен след добра игра на Фортънбъри, но Крис Минков държеше Лукойл в двубоя. Шакич и Барович нанизаха също по два коша, за да дръпнах Лукойл напред с 4, две минути преди края при 83-79. Балкан пропусна два наказателни удара във важен момент и гостите дръпнаха с шест. Последваха няколко грешки в нападението на Балкан и гостите удържаха двубоя до край.

Павлин Иванов бе най-резултатен за успеха на Лукойл Академик с 20 точки, а 19 добави Крис Минков с много силна игра в последната част. Желко Шакич завърши с 14 точки и 10 борби, с дабъл-дабъл от 13 точки и 11 борби бе Филип Барович, а с 10 завърши Бранислав Ратковица.

За Балкан най-резултатен с 19 точки бе Цветослав Острев, а 18 реализира Душан Цветкович. Капитанът Мартин Маринов отбеляза 16, а 10 имаше Мартин Дурчев.  Ботевградчани бяха без двама от основните си състезатели Марко Бъркич и Стоян Петков заради контузии.