Дунав 8806 остана с бронза след четири поредни години на върха

28-04-2016 20:51

След четири поредни шампионски титли Дунав 8806 остана с бронза в Държавното първенство при жените. В третия мач от финалната серия тимът на Георги Божков надигра Нефтохимик 2010 с 83-79 и спечели серията с 2-1 победи, а за последно имаше бронз през 2011 година. Бургазлийки, които бяха сребърни медалисти през миналия сезон и носители на Купата, този останаха на четвърто място.

Дунав даде заявка за победа още отнaчало и започна двубоя с 9-0. Постепенно Баич намали изоставане, но след 10 минути игра русенки водеха вече с 11 точки.  Гостите започнаха втората част със серия 7-0 и свалиха изоставането си само до 4 точки.  Две поредни тройки на Деляна Коева обаче, отново върнаха солидната преднина на русенки. Бургазлиийки отново нaмаляваха пасив на няколко пъти. Минута и половина преди края на полувремето те свалиха изоставане до 2 точки, но на почивката русенки отново вдигнаха до 8.

През цялата трета част разликата се запази около 10 точки в полза на домакините. Малко след началото на последната част, Нефтохимик не се предаваше и отново намали рязко пасива си в края на срещата при 72-74. Тройка на Катич върна Дунав с 5 напред 40 секунди преди края и последва таймаут за Дечо Коешинов.  Веднага след него Олга Мазниченко вкара кош за 74-77, а Деляна Коева отвърна в ответната атака. След това Мазниченко бе фаулирана и бе точна и при двата, за да задържи разликата 3 точки, 14 секунди преди края. До края гостите направиха няколко фаула, за да спечелят време и русенки удържаха успеха.

Тимът на Георги Божков бе безпогрешен от наказателната линия като вкара при всичките си 14 опита, а бургазлийките също се представиха добре от този показател като бяха 18/21 (85%). Гостите стреляха по-слабо от тройката, където имаха само 5 успешни стрелби от 20 опита (24%), а противниците бяха 11/24 (45%).

Деляна Коева бе в основата за успеха с 19 точки, а 17 отбеляза Виолина Кочева. По 14 добавиха капитанката Зорница Костова (+ 8борби) и Александра Катич,а 12 точки и 7 борби имаше Биляна Степанович.

За Нефтохимик 2010 над всички с 23 точки бе Олена Самбурска. Олга Мазниченко направи дабъл-дабъл от 21 точки и 13 борби. Стефка Митева отбеляза 12 точки, а с 10 се включи Тамара Баич.