Рилски спортист с решителна първа крачка към полуфиналите

27-04-2016 19:37

Рилски спортист победи категорично Черно море Порт Варна с 97-84 в първия мач от четвъртфиналната плейофна серия от НБЛ между тях. У дома в „Арена Самоков” носителят на Купата поведе с голяма разлика още в началото и я поддържаше през голяма част от мача. Така резултатът в серията е 1-0 победи, а още една е необходима на самоковци, за да се класират за полуфиналите. Вторият мач е на 30-и април (събота) във Варна. Евентуален трети отново ще е в Самоков заради домакинското предимство на Рилецо.

Домакините поведоха в първите атаки, а в средата на първата част направиха серия от 14-2, за да се откъснат с цели 20 напред. Те запазиха стабилна преднина до средата на следващия период, когато варненци живнаха и вкараха 8 безответни точки, за да се приближат на 10, но до почивката Рилски отново се откъсна над 20 напред.

През цялата трета част разликата беше около 20 точки, като рядко падаше под тази граница, но в самия й край Черно море записа 5-0 и се приближи на 16 точки от домакините. В края на срещата варненци намалиха разликата още, но нямаше как да я преодолеят и домакините взеха победата.

Рилски спечели повече борби под коша – 41-34 и вкара повече точки в тази зона – 54-44, както и след борби в нападение – 18-9 и след грешки на съперника – 24-12. Самоковци предизвикаха 16 грешки на Черно море, извършвайки само 9, и си подадоха 20 срещу 14 асистенции. Варненци имаха предимство в стрелбата от тройката – 10/23 (43%) срещу 6/18 (33%) на Балкан, но това не ги спаси.

Петима баскетболисти на победителите завършиха с 15 или повече точки. Най-резултатен с 21 беше Франк Търнър, 20 добави Йордан Бозов, а 16 и 8 борби – Тони Гуджино.

За Черно море Симеон Илиев наниза 22 точки (4 тройки) и хвана 7 борби, 19 плюс 6 записа Денислав Вутев, а 17 вкара Станислав Цонков.