Исторически първи финал за Хасково 2012

16-04-2016 20:25

След две поредни трети места Хасково 2012 най-сетне ще се бори за златното отличие

Както Монтана, така и Хасково 2012 също спечели по категоричен начин полуфиналната серия в Държавното първенство при жените с 3-0 победи. Тимът на Елена Станкова се наложи трудно със 79-71  над Нефтохимик 2010 и се класира за първи път в своята история на финал.  На него ще срещне носителя на Купата Монтана 2003.  Така България ще има нов шампион в женското първенство, след като тимът на Стефан Михайлов отстрани хегемона в последните четири поредни години Дунав 8806.

Хасково поведе за кратко в началото на мача, но домакините отговориха с ударна серия от 18-0 и обърнаха в резултата при 20-5. Тимът на Елена Станкова отговори с 20-3, след като започна силно и втората част със серия 13-0 и обърна при 25-22. Гостите вдигнаха до 6 преднината си, но тройка на Мазниченко стопи пасива до 1 при 29-30. Малко след това Тамара Баич изравни, а Моузли даде аванс от 3 точки на гостите на почивката. Оспорвана се запази третата част.

Домакините поведоха с 10 точки в последния период при 59-49, а три минути преди края Хасково направи силна серия и изравни при 63-63. Този момент се оказа преломен за гостите, които направиха 12-4 в последните две минути на срещата и спечелиха двубоя.

Бургазлийки показаха по-добър процент на стрелба, но допуснаха цели 27 грешки в мача, докато съперникът им 14. От тях Хасково отбеляза 25 точки.

Лия Галдейра бе в основата за успеха с 32 точки, 10 борби и 9 откраднати, а 29 точки и 11 борби добави Мея Тирера.

Олга Мазниченко бе над всички за Нефтохимик 2010 с 28 точки и 16 борби, а 12 отбеляза Тамара Баич. Мария Желязкова завърши с 10.