Александър Везенков с победа в първото му Ел Класико

(сн.Златка Замова)
27-12-2015 22:02

Александър Везенков спечели първото му участие в баскетболното „Ел Класико“ и то в исторически мач. В двубоя от 13-ти кръг неговият тим Барселона се наложи като гост на Реал Мадрид с 91-84 като водеха почти през целия мач. Победата им идва точно след 6 години като Барса бие Реал в Мадрид за последно точно на 27 декември 2009 година. Така каталунците завършват годината втори с актив 12-1 и изпревариха своя съперник в класирането с победа повече.  Следващият кръг е на 3-и януари ,когато Барса приема Естудиантес, а тимът на Пабло Ласо гостува на Лаборал Куча.

В днешния двубой българинът Везенков бе на терена 13 минути като за тях той реализира общо 5 точки и овладя 2 борби. Той бе 1/2 от двойката и 1/3 от тройката.

Барса започна много силно двубоя като поведе с 9 точки в първата част при 22-13. Постепенно обаче Реал си стъпи на краката и след четири поредни тройки обърна при 23-22. Последва таймаут за Шави Паскуал. Пау Рибас наниза тройка със сирената за край на първа част и върна аванса на Барса след 10 минути игра. Везенков влезе в началото на втората част , а Барса продължи да поддържа предимство. След невероятна тройка на Наваро Барса влезе в съблекалнята с 6 точки аванс при 60-54. Решаваща се оказа третата част, която каталунците за първи път вдигнаха преднина почти до 20 точки и спечелиха частта с 10 точки - 24-14. Те задържаха така почти до средата на последната част, когато започнаха да допуска доста грешки и започнаха да губят леко аванса си. Последваха две поредни тройки на Джефри Тейлър и разликата падна до 11 точки при 4 минути до края. До края обаче Барса удържа успеха.

Барса имаше доста по-добър процент на стрелба от линията за 2 точки от своя съперник - 30/42 (71%) срещу 19/37 (51%) за Реал.

Най-резултатен за успеха на Барса бе Джъстин Доулман със 17 точки, а 16 отбеляза Томаш Саторански като овладя и 7 борби. Пау Рибас имаше 15, 13 отбеляза Самардо Самюълс, а капитанът Хуан Карлос Наваро реализира 12 точки. С 11 завърши Анте Томич.

За Реал Мадрид над всички с 14 точки бе Серхио Родригес.

През ноември футболният тим на Реал също бе отнесен в лигата от азул-грана на Бернабеу с 4:0. Преди мача наставникът на баскетболния тим Пабло Ласо получи наградата за Най-добър треньор за 2015, а публиката посрещна Реал с бели флагове и агитката в южния сектор извади лилави постери и големи транспарaнти с надпис „Незабравима 2015“. Редица футболни знаменитости присъстваха на двубоя. Президентът на кралския клуб Флорентино Перес също бе в залата да наблюдава последния двубой за годината, както и заместникът му Анхел Санчес.

Снимки: Златка Замова, кореспондент на BGbasket.com в Мадрид, Испания

Тагове: Барселона, Александър Везенков, Реал Мадрид