Шампионът остана непреодолим и за Черно море

28-11-2015 18:56

Лукойл Академик записа осма поредна победа в НБЛ и е само на една от перфектно първо завъртане в шампионата. Днес в зала „Христо Борисов” в морската столица шампионът победи Черно море Порт Варна с 83-72 след силно второ полувреме. Въпреки непримиримостта на „моряците” Лукойл Академик записа силна серия в началото на последната част и натрупа по-сериозна разлика. Активът на баскетболистите на Тони Дечев е 8-0, а на тези на Спас Натов – 5-3. В следващия, последен кръг от първото завъртане Лукойл Академик посреща Спартак Плевен, а Черно море посреща Черноморец в крайморското дерби.

Гостите започнаха мача силно със серия от 9-2, но варненци успяха много бързо да наваксат и до края на първата част Лукойл имаше минимална преднина, а след нея резултатът беше 20-18. В началото на втория период Черно море изравни, след което поведе, а след няколко смени на лидерството до почивката резултатът отново беше равен – 37-37.

Шампионите бяха напред в резултата през по-голямата част от третата десетка, като се откъснаха най-много на 7 точки, а след 30 минути игра водеха с 62-56. В началото на последната четвърт „моряците” успяха да се приближат само на точка в началото на последната четвърт, но серия от 9-0 направи разликата на Лукойл Академик двуцифрена за първи път в мача. Тя се запази такава до края и шампионите си тръгнаха с победата.

Освен че Лукойл имаше повече борби – 38-33, тимът вкара и повече точки под коша – 46-30 и имаше малка преднина в успеваемостта за три точки – 8/27 (29%) срещу 5/22 (22%) и 47% срещу 42% на Черно море. Гостите имаха повече асистенции – 19-12 и отнето топки – 10-4.

Петима баскетболисти на победителите завършиха с двуцифрен актив, а най-резултатен с 18 точки бе Павлин Иванов, който вкара 4 тройки. 16 плюс 6 борби записа Димитър Димитров, а с 13 точки се отчете Бранислав Ратковица.

За Черно море Станислав Цонков записа 15 точки и 5 борби, 13 вкара Николай Стоянов, а 11 – Пламен Алексиев.