Балкан удържа борбен Спартак Плевен

21-11-2015 19:43

Балкан спечели пети успех от началото на сезона в НБЛ. В двубой от 7-ми кръг ботевградчани надиграха Спартак Плевен с 93-76 като водеха през целия двубой. Тимът на Александър Дяковски изоставаше с двуцифрен аванс през първото полувреме, но през второто подобри играта си и намали драстично изоставането на 5 точки. Въпреки това те не успяха да стигнат до обрат и загубха срещата. Така тимът на Влада Вукойчич изпревари в класирането своя съперник като вече е с актив 5-2, заедно с Берое и Черно море Порт Варна, а Спартак са 4-3. В следващия кръг Балкан гостува в София на Левски 2014, а плевенчани приемат у дома Ямбол.

Двубоят започна оспорвано, но само в първите 4 минути на мача. Постепенно Балкан, който доминираше под коша, започна да се откъсва напред в резултата, а гостите играеха слабо в защита и изпускаха доста стрелби. Последва след серия от 14-3 за домакините, които направиха лесно двуцифрена преднина от 14 точки и поведоха с 25-11. За една част те отбелязаха цели 27 точки на своя противник. През цялата втора четвърт ботевгадчани запазиха двуцифрен аванс. В края на частта Дяковски бе принуден да извади центъра си Милован Савич, на който бяха отстъдени вече 4 лични нарушения, което оказа влияние и на почивката Балкан водеше с 12 точки при 53-41. Играта обаче бе доста накъсвана и за 20 минути обяха отсъдени цели 31 фаула за двата отбора.

Спартак Плевен започна много силно и мотивирано второто полувреме и след добра игра на Савич и Груев намали изоставането си до 5 точки при 57-62. След тройка на Бръкич обаче, домакините отново вдигнаха аванс на 10 точки при 67-57. Плевенчани стопиха на няколко пъти до 6 точки в последния период изоставането си, но умората им си каза думата. В края Балкан затегна защитата и отново дръпна сериозно в резултата, за да спечели двубоя.

Ботевградчани отбелязаха цели 52 точки под коша, докато Спартак Плевен едва 20. Домакините овладяха и 11 борби повече от своя съперник - 44-33 и направиха 7 асистенции повече от тях - 14-7.

Марко Бъркич бе над всички за успеха на Балкан с дабъл-дабъл от 14 точки и 10 борби, а по 13 отбелязаха Брандън Фортънбъри и Мартин Дурчев.  Николай Върбанов реализира 11, а Мартин Маринов и Цветослав Острев имаха по 10.

За Спартак Пллевен най-резултатен бе Александър Груев със 17 точки и 4 асистенции, а 14 имаше Самуел Франсис. Милован Савич добави 1, а по 10 имаха капитанът Веселин Георгиев и Димитър Маринчешки, който освен това овладя и 17 борби.